PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kiedy Polska będzie hubem gazowym?

Autor: Iweta Opolska, Obszar Strategii i Zarządzania Projektami, PKN ORLEN
06-05-2013 05:29

W środowisku energetycznym słychać pytania o to, kiedy w Polsce będziemy mieli hub gazowy. Odpowiedź może być zaskakująca - w Polsce mamy hub gazowy i to już od kilku miesięcy. Choć tylko z technicznego, a nie biznesowego, punktu widzenia.

Polski system gazowy stał się hubem wirtualnym z chwilą utworzenia wirtualnego punktu obrotu gazem i wprowadzenia taryf przesyłowych na gaz ziemny, opartych o punkty wejścia i wyjścia (entry-exit). Momentem przemiany było wejście w życie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Punkt wirtualny to jedna z dwóch form hubu gazowego, a co więcej – to forma preferowana z biznesowego punktu widzenia.

Huby wirtualne a huby fizyczne

Huby gazowe można podzielić na fizyczne i wirtualne. Huby fizyczne rozwinęły się głównie w sieci gazowniczej w miejscach, w których przecinają się gazociągi. Im więcej źródeł, z których te przecinające się gazociągi transportują gaz, tym większa szansa i perspektywa rozwoju tego typu hubu.

Tak jest np. z najbardziej rozwiniętym hubem fizycznym jakim jest amerykański Henry Hub, w którym przecina się łącznie 13 różnych gazociągów. To właśnie w wyniku transakcji w Henry Hub kształtuje się najbardziej popularna cena referencyjna gazu dla rynku amerykańskiego. Dostępność gazu z różnych kierunków uczyniły Henry Hub swojego rodzaju „targiem”, gdzie liczni kupujący i sprzedający dokonują wymiany handlowej.

Schemat gazociągów w Henry HubŹródło: Sabine Hub Services

Choć huby fizyczne w powszechnym rozumieniu środowiska energetycznego najczęściej kojarzone są z definicją hubu gazowego, to jednak huby wirtualne są przyszłością europejskiego systemu gazownictwa. I tak jak w innych sektorach gospodarki, gdzie handel przenosi się z targowisk do cyberprzestrzeni, tak samo w gazownictwie huby fizyczne są systematycznie przekształcane w huby wirtualne.

Huby wirtualne, zgodnie z nazwą, nie posiadają fizycznej lokalizacji, ale zasięgiem obejmują najczęściej cały krajowy system gazowy. O ile w hubie fizycznym gazociągi „spotykają się” na obszarze niewielkiego obszaru (punktu), o tyle w hubie wirtualnym miejscem „spotkania” dróg przesyłu gazu jest nie punkt, ale cały system gazowy zarządzany przez operatora sieci. Hub wirtualny może powstać w systemie gazowym, w którym opłaty za przesył pobierane są w punktach wejścia i wyjścia (system entry-exit), a nie liniowo za konkretny odcinek przesyłu (taryfy dystansowe). Umożliwia to obrót gazem w sieci (w punkcie wirtualnym) bez konieczności rezerwacji przepustowości.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 755 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP