PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kiepski rok dla segmentu wydobywczego w PGNiG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
22-03-2010 09:46
Kiepski rok dla segmentu wydobywczego w PGNiG

W całym 2009 roku EBIT segmentu Poszukiwanie i Wydobycie w PGNiG był niższy o 63 proc. (582 mln PLN) w stosunku do roku 2008. Na pogorszenie wyniku wpływ miały przede wszystkim aktualizacja odpisu na majątek kopalniany (324 mln PLN), pogorszenie rentowności sprzedaży ropy naftowej (spadek przychodów o 114 mln PLN), a także niższe przychody z usług geofizyczno-geologicznych oraz poszukiwawczych (spadek o 202 mln PLN).

Dodatkowo zwiększeniu uległ koszt negatywnych odwiertów o 113mln PLN w stosunku do 2008 roku. Z drugiej strony w związku ze zmianą stopy dyskonta spadły koszty z tytułu rezerw na likwidację odwiertów (123 mln PLN) w porównaniu z 2008 rokiem.
Segment Poszukiwanie i Wydobycie w IV kw. 2009 roku wygenerował o 79 mln PLN( 177%) większy zysk operacyjny niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na polepszenie wyniku w omawianym kwartale przełożył się wzrost przychodów segmentu, przede wszystkim ze sprzedaży gazu zaazotowanego przerobionego na gaz
wysokometanowy w odazotowniach (sprzedaż między segmentami), sprzedaży ropy naftowej, a także wzrost przychodów ze sprzedaży gazu bezpośrednio ze złóż.

Negatywny wpływa na wynik tego segmentu działalności spółki miało także pogorszenie rentowności na rynku ropy naftowej. W IV kw. 2008 roku dziewięciomiesięczna średnia notowań produktów ropopochodnych wyniosła ok.112 USD/boe, zaś w analizowanym okresie była niższa o 48 proc. i osiągnęła niecałe 58 USD/boe. Uwzględniając średni kursu wymiany USD/PLN w danym kwartale, dziewięciomiesięczna średnia notowań ropy naftowej wyrażona w polskiej walucie w IV kw. 2009 roku spadła o 49 proc. w stosunku do IV kw. 2008 roku.

Spadek przychodów zusług geofizyczno-geologicznych w2009 roku wynika przede wszystkim ze znacznego ograniczenia przez kontrahentów realizacji programów
poszukiwawczych, w wyniku światowego spowolnienia ekonomicznego. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym przychody były opóźnienia planowanych terminów rozpoczęcia kontraktów. Przychody z usług poszukiwawczych były na stabilnym poziomie przez trzy pierwsze kwartały 2009 roku. Spadek, który nastąpił w IV kw. 2009 roku, w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, wynika z niższego stopnia wykorzystania urządzeń przede wszystkim w Egipcie, Kazachstanie i Ugandzie.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP