XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kłopoty ze sfinansowaniem gazociągu Nabucco?

Kłopoty ze sfinansowaniem gazociągu Nabucco?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest możliwe, że europejski projekt gazociągu Nabucco nie zostanie zrealizowany w takiej formie, jak planowano, bo budowa magistrali okazała się zbyt droga - informuje w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na źródła w UE.

Konsorcjum Nabucco oszacowało koszty projektu na 8 mld euro, zaznaczając jednak, że liczy się z tym, iż suma ta wzrośnie. "Najwyraźniej tak się stało. Dlatego konsorcjum prowadzi analizy, czy opłacalne byłoby również skromniejsze rozwiązanie w postaci gazociągu Nabucco-West, którym przesyłano by gaz od bułgarsko-tureckiej granicy do Austrii" - pisze "FAZ".

Według obecnych planów magistralą miałby płynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Wspierany przez Komisję Europejską gazociąg Nabucco ma ograniczyć uzależnienie europejskiego rynku od gazu z Rosji.

"FAZ" informuje też, że obawy wywołała zapowiedź węgierskiego premiera Viktora Orbana, iż koncern MOL chce się wycofać z projektu, bądź ograniczyć w nim swój udział. MOL miał wskazać na kilka niepewnych punktów w projekcie Nabucco, których nie należy lekceważyć. Jednak - pisze "FAZ" - Komisja Europejska uspokaja, że wycofanie się MOL nie musi mieć negatywnych konsekwencji, jeśli znajdzie się nowy partner o mocnej pozycji finansowej.

Poza węgierskim MOL udziałowcami powołanej w 2004 r. spółki Nabucco Gas Pipeline Int. są firmy: austriacki OMV, rumuński Transgaz, Bułgarski Holding Energetyczny, turecki Botas oraz niemiecki RWE. Każda z nich posiada po 16,67 proc. udziałów.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a eksploatacja - od 2017 r. Konsorcjum Nabucco chce, by gazociągiem płynął surowiec pochodzący ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie. Latem tego roku Azerbejdżan ma zdecydować, czy będzie dostarczać gaz do Nabucco czy też do planowanych gazociągów TANAP do Turcji albo transadriatyckiego TAP do Włoch. Rozpatrywane jest również połączenie TANAP z Nabucco-West.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kłopoty ze sfinansowaniem gazociągu Nabucco?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!