Kolejna dostawa rur do budowy gazociągu na Dolnym Śląsku

Kolejna dostawa rur do budowy gazociągu na Dolnym Śląsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

GAZ-SYSTEM S.A. podpisał piątą już umowę cząstkową na dostawę 8000 metrów rur o średnicy 500 mm do realizacji gazociągu Jeleniów - Dziwiszów na Dolnym Śląsku.

Umowa cząstkowa została podpisana z konsorcjum firm, którego liderem jest Ferrum S.A., w ramach umowy ramowej zawartej w sierpniu 2010 r. Dostawa rur do gazociągu Jeleniów–Dziwiszów nastąpi w marcu 2011 r. Kontrakt ma wartość 5,4 mln zł brutto.

Realizacja projektu jest istotnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski i stworzenia technicznych możliwości transportu gazu z innych kierunków niż wschodni. Wraz z pozostałymi gazociągami powstającymi na Dolnym Śląsku gazociąg Jeleniów–Dziwiszów umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z punktu w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej.

W wyniku publicznego postępowania przetargowego zakończonego w sierpniu 2010 r. GAZ-SYSTEM S.A. podpisał umowy ramowe na dostawę rur do realizacji strategicznych gazociągów przesyłowych z dwoma wykonawcami - Izostal S.A. i konsorcjum, którego liderem jest Ferrum S.A. Konkretne zamówienia są realizowane na podstawie odrębnych umów cząstkowych zawieranych każdorazowo po zaakceptowaniu najkorzystniejszej oferty. Ten sposób realizacji projektów inwestycyjnych, polegający na zakupie materiałów do budowy gazociągów (rur i armatury) bezpośrednio od producenta, pozwala GAZ-SYSTEM S.A. na przyspieszenie prac inwestycyjnych i poprawę efektywności kosztowej.

GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Strategiczne gazociągi powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Będą to połączenia: Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn – Odolanów.

GAZ-SYSTEM S.A. odpowiada też za realizację połączeń międzysystemowych. Oprócz rozbudowy połączenia w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej, którego zdolność przesyłowa zostanie zwiększona do 1,5 mld m sześc. rocznie, GAZ-SYSTEM S.A. buduje gazociąg do Czech, który będzie drugim połączeniem międzysystemowym Polski z systemem gazowniczym Unii Europejskiej. Umożliwi on przesył ok. 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. prowadzi również prace przygotowawcze nad projektem podmorskiego połączenia systemów przesyłowych Polski i Danii, tj. Gazociąg Bałtycki/Baltic Pipe.

Wiele z realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. projektów strategicznych uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Spółka jest beneficjentem następujących programów unijnych: EEPR (European Energy Programme for Recovery), TEN-E (Trans-European Networks – Energy), Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejna dostawa rur do budowy gazociągu na Dolnym Śląsku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!