PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejne pieniądze z UE na inwestycje Gaz-Systemu

Autor: wnp.pl (DM)
20-12-2013 19:49

Ponad 4,63 mln zł ze środków Unii Europejskiej przyznano Gaz-Systemu. na kolejne projekty inwestycyjne pod nazwą "Gazociąg Lwówek-Odolanów - przygotowanie dokumentacji projektowej" oraz "Gazociąg Czeszów-Kiełczów - przygotowanie dokumentacji projektowej". Projekty te otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Spółka Gaz-System podpisała 20 grudnia 2013 r. z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym (Instytucją Wdrażającą) umowę na dofinansowanie projektów: "Gazociąg Lwówek-Odolanów - przygotowanie dokumentacji projektowej" oraz "Gazociąg Czeszów-Kiełczów - przygotowanie dokumentacji projektowej" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Projekt obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy gazociągów na trasie Lwówek-Odolanów oraz Czeszów-Kiełczów.
Gazociągi: Lwówek-Odolanów i Czeszów-Kiełczów będą zlokalizowane w województwie dolnośląskim oraz wielkopolskim. Realizacja projektów jest istotnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa, niezawodności i elastyczności pracy systemu przesyłu gazu w Polsce. Projekty polegające na przygotowaniu dokumentacji technicznej dotyczących gazociągów na trasie Lwówek-Odolanów oraz Czeszów-Kiełczów stanowią etap początkowy dla przyszłych inwestycji o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także sąsiednich krajów, w tym w kontekście ustanowienia środkowoeuropejskiego korytarza Północ-Południe.

Budowa gazociągu relacji Lwówek-Odolanów zapewni możliwość przesłania zwiększonych ilości gazu oraz będzie stanowić element połączenia Terminala LNG w Świnoujściu za pośrednictwem połączeń interkonektorów z Czechami i Słowacją.
Gazociąg o średnicy 1000 mm będzie miał długość ok. 170 km i został podzielony na dwa etapy:
- etap I obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 110 km).
- etap II obejmuje połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 59 km).

Prace projektowe dla części liniowej rozpoczęły się w II kw. 2013 roku, a ostateczny wybór trasy i uzyskanie pozwoleń administracyjnych wraz z dokumentacją techniczną przewiduje się na połowę 2015 r.

Przedmiotem zawartej umowy z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym, jest udzielenie dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na etap projektowania gazociągu w wysokości 3,76 mln zł. Szacunkowa wartość netto całego projektu wynosi 7,4 mln zł.

Gazociąg relacji Czeszów-Kiełczów jest elementem rozbudowy systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku oraz założonego programu inwestycyjnego związanego z uruchomieniem terminala LNG w Świnoujściu, a także utworzenia gazowego Korytarza Północ–Południe.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP