Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny duży projekt inwestycyjny GAZ-SYSTEM S.A. z zatwierdzonym dofinansowaniem unijnym

Autor: GAZ-SYSTEM S.A.
09-12-2014 08:54
Kolejny duży projekt inwestycyjny GAZ-SYSTEM S.A. z zatwierdzonym dofinansowaniem unijnym
Fot. GAZ-SYSTEM S.A.

Komisja Europejska potwierdziła możliwość przyznania wsparcia w maksymalnej wysokości 172 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowiska dla projektu "Modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku w celu poprawy jego funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania połączenia Polska-Niemcy". Jest to już piąta decyzja Komisji Europejskiej dla przedsięwzięć realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A.

3 grudnia 2014 roku Komisja Europejska wydała decyzję o potwierdzeniu dofinansowania w maksymalnej wysokości 172 mln złotych dla dużego projektu „Modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku w celu poprawy jego funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania połączenia Polska-Niemcy”. Decyzja ta oznacza, że projekt realizowany przez spółkę GAZ-SYSTEM S.A. spełnia szereg warunków o charakterze środowiskowym, rzeczowym i finansowym oraz jest zgodny z priorytetami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ).
Projekt „Modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku w celu poprawy jego funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania połączenia Polska-Niemcy” obejmuje budowę gazociągów wysokiego ciśnienia relacji Lasów-Jeleniów oraz Gałów-Kiełczów, a także budowę tłoczni gazu Jeleniów II.

Gazociągi: Lasów-Jeleniów i Gałów-Kiełczów o łącznej długości ok. 60 km oraz tłocznia Jeleniów II będą zlokalizowane w województwie dolnośląskim. Realizacja projektu jest istotnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa, niezawodności i elastyczności pracy systemu przesyłu gazu przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska. Wymienione inwestycje stanowią rozbudowę polskiego systemu przesyłowego i mają na celu dalszy rozwój potencjału połączenia międzysystemowego Polska-Niemcy.

Obecnie trwają intensywne prace budowlane, których zakończenie przewidziane jest w 2015 roku. Wartość inwestycji wynosi ok. 381 mln złotych.
Całkowita kwota środków unijnych dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 dla projektów GAZ-SYSTEM S.A. wynosi ok. 1 mld zł. Łącznie środki unijne stanowią do 30% w finansowaniu inwestycji strategicznych spółki GAZ-SYSTEM S.A.

Spółka GAZ-SYSTEM S.A. finalizuje realizację programu inwestycyjnego zaplanowanego na lata 2009-2014, w ramach którego w północno-zachodniej i środkowej Polsce powstaje ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. W czerwcu br. pozwolenie na użytkowanie otrzymał już gazociąg relacji Świnoujście-Szczecin. W listopadzie br. pozwolenie na użytkowanie otrzymał także gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów oraz I etap gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk.

Program inwestycyjny 2014-2023

Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2014-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska – Czechy, Polska – Słowacja, Polska – Litwa).
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 682 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP