PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny krok do gazowego połączenia Polski i Ukrainy

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
19-10-2015 16:50
Kolejny krok do gazowego połączenia Polski i Ukrainy

Powstanie nowych możliwości przesyłowych przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikację dostaw i źródeł gazu dla Ukrainy, poprzez terytorium Polski.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Gaz-System oraz PJSC Ukrtransgaz opracowały studium wykonalności dla połączenia międzysystemowego Polska - Ukraina. Połączenie miałoby kapitalne znaczenie dla obu krajów.

Zgodnie z zapisami umowy o współpracy zawartej przez obie spółki w grudniu 2014 r., studium będzie stanowić podstawę do podjęcia dalszych decyzji w zakresie rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polską i Ukrainą.
Prace nad studium wykonalności zostały podsumowane we Lwowie, gdzie miało miejsce spotkania przedstawicieli obu spółek. W trakcie spotkania podjęto ustalenia w zakresie technicznych i biznesowych założeń projektu. Przeprowadzone analizy i końcowe rekomendacje Studium wykonalności będą stanowić podstawę do określenia dalszych działań związanych z realizacją projektu inwestycyjnego.

Planowane połączenie gazowe Polska - Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłami Hermanowice na terytorium Polski i Bliche Volytsia - Granica na terytorium Ukrainy. Łączna długość gazociągu to około 112 km. Dla prawidłowego funkcjonowania interkonektora niezbędne będzie wybudowanie Tłoczni Strachocina, a także gazociągów: Hermanowice - Strachocina, Strachocina - Pogórska Wola, Pogórska Wola - Tworzeń i Tworóg - Tworzeń.

Strony przewidują możliwość zakończenia realizacji projektu na 2019/2020 rok.

Głównym celem połączenia systemów Polski i Ukrainy jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu dla Ukrainy oraz dalsza integracja systemów przesyłowych i rynków gazu w regionie Europy Wschodniej. Wstępnie zakłada się, że dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Polski w kierunku Ukrainy w ilościach do 21,9 mln m3/d (od ok. 5 mld m3/rok do 8 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych). Realizacja projektu pozwoli również na przesyłanie gazu z kierunku Ukrainy do Polski w ilości do około 19,2 mln m3/d (od ok. 5 mld m3/rok do 7 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych).

Powstanie nowych możliwości przesyłowych przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikację dostaw i źródeł gazu dla Ukrainy, poprzez terytorium Polski. Przewidywane korzyści, które z realizacji tego projektu osiągnie Polska to zwiększanie zdolności eksportowych oraz utworzenie warunków do zwiększania stopnia wykorzystania zdolności przesyłowych systemu przesyłowego. Dzięki projektowanemu połączeniu międzysystemowym Polska oraz inne kraje UE uzyskają także dostępu do magazynów gazu na Ukrainie. Zwiększenie przepustowości połączenia na granicy Polski i Ukrainy pozwoli na utworzenie korytarza transportowego wspomagającego integrację regionalnego rynku gazu ziemnego, a także do wzmocnienia solidarności energetycznej pomiędzy krajami UE i Wspólnoty Energetycznej.

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP