XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejny krok w zakresie realizacji projektu połączenia Polska-Słowacja

Kolejny krok w zakresie realizacji projektu połączenia Polska-Słowacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W dniu 22 listopada 2013 r. podpisana została umowa pomiędzy rządami Polski i Słowacji w zakresie wsparcia dla realizacji projektu połączenia Polska-Słowacja.

Połączenie obu systemów przesyłu gazu ziemnego będzie stanowiło istotny element rozbudowy regionalnej infrastruktury gazowej w ramach koncepcji europejskiego gazowego Korytarza Północ – Południe. Realizacja połączenia przyczyni się do stworzenia dogodnych warunków dla funkcjonowania konkurencyjnego wewnętrznego rynku gazu w regionie między innymi poprzez zapewnienie obu krajom większej dywersyfikacji źródeł i dróg transportu gazu oraz wzrostu bezpieczeństwa jego dostaw.

Nowy transgraniczny gazociąg między Polską a Słowacją może dać polskiemu rynkowi dostęp do dostaw gazu z tzw. Korytarza Południowego, przez który może popłynąć gaz ziemny z regionu Morza Kaspijskiego poprzez giełdę gazu w Baumgarten i oddane ostatnio połączenie Słowacja-Węgry, a także może wzmocnić stabilność dostaw gazu ziemnego do Polski. Ponadto słowackie podmioty uzyskają dostęp do gazu oferowanego na polskim rynku, w tym LNG z obecnie budowanego terminalu w Świnoujściu lub z magazynów gazu. Projekt umożliwi także realizację dostaw LNG, a w przyszłości być może także nadwyżek gazu pochodzących z niekonwencjonalnych źródeł z Polski do pozostałych krajów europejskich.

Prace w zakresie tego projektu prowadzone są począwszy od 2009 roku przez GAZ-SYSTEM S.A. oraz EUSTREAM – operatora słowackiego systemu przesyłowego.

Projekt gazowego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja zakłada budowę nowego transgranicznego gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Rozważana przepustowość połączenia to 5,7 mld metrów sześc./rok w pierwszej fazie projektu i nawet 9,5 mld metrów sześc./ rok w drugiej fazie realizacji projektu do Polski oraz ok. 4,7 mld metrów sześc./rocznie na Słowację. Obydwaj operatorzy szacują, iż projekt mógłby zostać ukończony najwcześniej na koniec 2018 roku.

Na chwilę obecną prace analityczne w zakresie tego projektu zostały ukończone. Wyniki przeprowadzonej Analizy uwarunkowań biznesowych przedsięwzięcia inwestycyjnego (zakończonej w 2012 r.) oraz Studium Wykonalności (odebranego w maju 2013 roku) dostarczyły informacji niezbędnych do rozpoczęcia prac przygotowawczych (kwestie projektowania oraz pozwoleń). Obecnie obydwaj operatorzy prowadzą prace nad Umową
o współpracy w zakresie fazy przedinwestycyjnej projektu.

W dniu 14 października 2013 r. Komisja Europejska (KE) opublikowała europejską listę 248 kluczowych projektów w sektorze energetycznym, w tym około 100 projektów gazowych. Połączenie międzysystemowe Polska – Słowacja otrzymało status Projektu PCI (Projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania) w ramach korytarza priorytetowego: Gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej na podstawie Rozporządzenia (UE) nr 347/2013.

W dniu 31 października 2013 rok GAZ-SYSTEM S.A. oraz EUSTREAM złożyły do polskiego i słowackiego organu regulacyjnego (Urzędu Regulacji Energetyki w Polsce oraz ERU na Słowacji) tzw. wniosek w sprawie inwestycji zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia (UE) nr 347/2013. Obecnie trwa proces analizy i konsultacji dokumentów pomiędzy urzędami regulacji poszczególnych krajów przy udziale operatorów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny krok w zakresie realizacji projektu połączenia Polska-Słowacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!