Kolejny sprzeciw radnych Rewala wobec Gazociągu Północnego

Kolejny sprzeciw radnych Rewala wobec Gazociągu Północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada Gminy Rewal (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła w piątek uchwałę, w której sprzeciwia się budowie Gazociągu Północnego przez rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream. Rura będzie przebiegać po dnie Bałtyku; pierwsze dostawy gazu mają być uruchomione pod koniec 2011 roku.

Jest to już 4. tego typu dokument przyjęty przez samorząd Rewala. Poprzednie uchwały w tej sprawie radni przyjęli w grudniu 2007 r. oraz w marcu i maju 2009 r. Według nich, inwestycja "rodzi realne zagrożenie dla środowiska naturalnego Bałtyku i nie ma uzasadnienia ekonomicznego". Podobne stanowisko ma polski rząd.

Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że Gazociąg Północny może pokrzyżować polskie plany budowy terminalu skroplonego gazu LNG w Świnoujściu. Rosyjsko-niemiecka rura ma bowiem być ułożona w poprzek toru wodnego do polskich portów, zbyt płytko, by przepłynęły nim duże gazowce. Polska miała - według gazety - zwracać na to uwagę przedstawicielom Nord Streamu i władzom Danii, prosząc o wkopanie rury pod morskie dno.

W piątkowej uchwale podtrzymano przyjęte w maju br. żądanie wpłacenia przez Nord Stream na rzecz gminy 3 mld zł kaucji jako zabezpieczenia utraconych przez mieszkańców dochodów z powodu inwestycji. Wpłaty kaucji samorząd domaga się w przypadku rozpoczęcia budowy gazociągu. W nowym zapisie Rada zaapelowała do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka "o rozpoczęcie procedury mającej na celu podjęcie politycznej decyzji o niewyrażeniu zgody na budowę Gazociągu Północnego".

Jak powiedział PAP kpt. żeglugi wielkiej Waldemar Jaworowski, radny, który opracował projekt uchwały, nadszedł czas, by Unia Europejska podjęła wspólne i zdecydowane działania wobec budowy gazociągu, który - w jego opinii - jest politycznym projektem Rosji, zmierzającym do osłabienia i zdestabilizowania Wspólnoty Europejskiej.

Gazociąg Północny mają tworzyć dwie nitki o długości 1 tys. 220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Ma się zaczynać w okolicy rosyjskiego Wyborga, a kończyć w okolicach niemieckiego Greiswaldu. Według planów, pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Koszt projektu jest szacowany na 7,4 mld euro.

Akcjonariuszami budującego go konsorcjum Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.). 20 października br. konsorcjum uzyskało zgodę Danii na ułożenie gazociągu na jej wodach terytorialnych.

Goszczący w piątek Warszawie Gerhard Koenig, prezes Wingas Transport - spółki, która ma być jednym z odbiorców gazu przesyłanego Gazociągiem Północnym - powiedział, iż rozpoczęcia inwestycji spodziewa się wiosną przyszłego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!