PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny sukces firmy Jana Kulczyka na Ukrainie

Autor: wnp.pl (DM)
03-07-2013 18:03

Olgowskoje-15, kolejny odwiert na ukraińskich koncesjach produkcyjnych Serinus Energy (wcześniej KOV), uzyskał w testach przepływ gazu na poziomie 42,5 tys. metrów sześc. gazu dziennie.

Wbrew wstępnej analizie geologicznej, nie było potrzeby przeprowadzenia dodatkowej stymulacji odwiertu. To potwierdzenie dużego potencjału strefy gazu odkrytej przy okazji prac przy sąsiednim odwiercie Makiejewskoje-16. Spółka planuje dalszą eksplorację tej strefy i zapowiada intensywny program wierceń.
O-15 to odwiert kierunkowy zaplanowany i wykonany w celu zbadania zidentyfikowanych przez zespół Serinus Energy i KUB-Gasu stref R30 c z baszkiru oraz S5 z serpuchowu. Po odkryciu potencjału strefy S5 przy okazji prac przy odwiercie Makiejewskoje, Serinus Energy podjęła decyzję o zbadaniu tej strefy także na sąsiedniej koncesji Olgowskoje. W kwietniu br. z M-16, znajdującego się ok. 13 km od odwiertu Olgowskoje-15, udało się uzyskać przepływ gazu na poziomie 121,8 tys. metrów sześc. gazu dziennie. Pod koniec maja Makiejewskoje-16 podłączono do produkcji o początkowej wielkości 76,5 tys. metrów sześc. gazu dziennie. Z Olgowskoje-15 zaś, wbrew wcześniejszym założeniom o konieczności przeprowadzenia stymulacji, popłynął gaz w ilości 42,5 tys. metrów sześc. gazu dziennie. Test przeprowadzono za pomocą różnych wielkości zwężek i przy ciśnieniu przepływu (Flowing Tubing Head Pressure) wynoszącym 8.600 kPa (1.247 psig).

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wynikami testów O-15. Choć analiza tej strefy gazu odkrytej przy Makiejewskoje-16 rozbudziła nasze apetyty na dalsze zwiększanie produkcji, spodziewaliśmy się większego nakładu pracy i środków na uruchomienie przepływu gazu z kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje. Dzięki dobrym wynikom M-16 i O-15 możemy kontynuować nasz ambitny program wierceń obliczony na najbliższe dwa lata – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wewnętrzne szacunki Serinus Energy dotyczące zasobów perspektywicznych dla strefy S5 w ramach odwiertu O-15 wynoszą: 23 mld Bcf (miliardy stóp sześciennych) w kategorii Best Estimate, 55 Bcf w kategorii High Estimate i 9,5 Bcf w kategorii Low Estimate. Ryzyko dla tych zasobów perspektywicznych zostało znacząco ograniczone przez wynik testów odwiertu O-15. W raporcie niezależnego audytora zasobów sporządzonego dla Spółki wg stanu na 31 grudnia 2012 r., do strefy S5, zbadanej dzięki odwiertowi O-15, nie przypisano żadnych zasobów perspektywicznych.

Po uruchomieniu produkcji Olgowskoje-15 zostanie podłączone do stacji przetwórstwa gazu na koncesji Makiejewskoje. Stacja ta jest obecnie w fazie modernizacji, która ma zwiększyć jej przepustowość. Zgodnie z planem ma ona osiągnąć poziom ponad 1,8 mln metrów sześc. gazu dziennie. Spółka planuje ponadto kontynuację intensywnego programu poszukiwawczego obliczonego na najbliższe dwa lata. Rozważa się dalszą eksplorację bogatej w gaz strefy S5, gdzie zidentyfikowano co najmniej trzy możliwe lokalizacje odwiertów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP