PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Komisarz ds. energii Günter Oettinger w sprawie Nord Streamu

Autor: wnp.pl ( Dariusz Malinowski)
05-08-2010 12:16
Komisarz ds. energii Günter Oettinger w sprawie Nord Streamu

Gazociąg NordStream jest projektem leżącym w interesie Europy, który stanowi jeden z najwyższych priorytetów polityki energetycznej - odpowiedział Günter Oettinger, komisarz ds. energii UE na pytanie polskiej europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Proponuję, aby utworzyć europejskie porozumienie międzyrządowe w sprawie gazociągu Nordstream. Takie porozumienie opierające się na przejrzystych publicznych ramach prawnych sprawiłoby, że gazociąg będzie postrzegany przez wszystkie państwa członkowskie jako wzmocnienie solidarności energetycznej - napisała do KE, polska europosłanka prof. Lena Kolarska - Bobińska. Co na to komisarz ds. energii?
- Zgodnie z wytycznymi w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych, przyjętymi przez Parlament Europejski i Radę we wrześniu 2006 r., gazociąg NordStream jest projektem leżącym w interesie Europy, który stanowi jeden z najwyższych priorytetów polityki energetycznej. NordStream jest ważnym gazociągiem, który znacząco przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Prawdą jest jednak, że projekt ten nie opiera się na porozumieniu międzyrządowym między państwami, które w nim uczestniczą – czytamy w odpowiedzi komisarza.

- Na ogół zaleca się, by inwestorzy, odbiorcy, dostawcy oraz państwa przyjmujące działali w oparciu o przejrzyste ramy prawne obejmujące wszystkie kwestie związane z budową gazociągu. Wśród kwestii tych znajdują się zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, a także inne ważne aspekty, takie jak ochrona i prawa inwestorów, wywłaszczenia, pewność prawna oraz konflikt praw. Jednym z regularnych zaleceń Komisji dla operatorów i konstruktorów gazociągów oraz dla inwestorów jest to, aby precyzyjnie określono zakres odpowiedzialności za poszczególne kwestie związane z gazociągiem oraz aby uzgodniono, jakie przepisy prawne będą miały zastosowanie. Aby uniknąć sporów w przyszłości zaleca się, by państwa przyjmujące (w tym państwa członkowskie) ustanowiły ramy prawa publicznego w odniesieniu do gazociągów – wyjaśnia Oettinger.

- Uwzględniając zapisane w traktacie lizbońskim zasady solidarności i bezpieczeństwa, Komisja analizuje obecnie stosowność ustanowienia ogólnych ram dotyczących gazociągów przechodzących przez terytorium UE. Jedną z możliwości jest zawarcie porozumienia międzyrządowego, które stanowiłoby opartą na prawie publicznym podstawę eksploatacji takich gazociągów. Porozumienie to chroniłoby inwestorów przed zarzutami prawnymi i przed naciskami politycznymi oraz zapewniałoby odpowiednie i przewidywalne środowisko prawne. W ramach powyższych rozważań Komisja analizuje również przypadek gazociągu NordStream. Jak do tej pory nie podjęto jeszcze w tej sprawie żadnych ostatecznych ustaleń – przyznaje komisarz.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP