XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komisarz Szefczovicz: znaki zapytania wokół Nord Stream 2

Komisarz Szefczovicz: znaki zapytania wokół Nord Stream 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Plany budowy gazociągu Nord Stream 2 nasuwają kilka pytań - ocenił wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. Uznał, że inwestycja nie zwiększy bezpieczeństwa energetycznego UE, jeśli będzie służyć zamknięciu przesyłu gazu przez Ukrainę.

"Na tym etapie, z informacji, które mamy i które pochodzą głównie z komunikatu prasowego, wynika, że konsorcjum (Nord Stream 2 - PAP) zostało stworzone i chce sprowadzać dodatkowe 55 mld metrów sześciennych gazu trasą przesyłową Nord Stream" - powiedział PAP Szefczovicz.

"Jednak jeśli to prawda, to jest kilka znaków zapytania co do tego projektu. Pierwsze pytanie dotyczy opłacalności i na to konsorcjum zapewne będzie musiało udzielić odpowiedzi swoim udziałowcom. Rosja wykorzystuje obecnie 55-56 proc. przepustowości, jeśli chodzi o eksport gazu do Europy. Dodatkowy gazociąg tylko zwiększy tę nadmierną przepustowość" - ocenił.

Dodał, że nie ma na razie także informacji na temat szczegółów projektu: czy gazociąg miałby przebiegać tą sama trasą, gdzie się zakończy, jak miałby zostać połączony z infrastrukturą na lądzie. "Te zagadnienia związane są z problemami prawnymi - nie tylko z punktu widzenia Niemiec czy UE, ale też krajów w regionie Morza Bałtyckiego" - powiedział komisarz.

Podkreślił, że ewentualny drugi gazociąg Nord Stream będzie musiał być zgodny z prawem UE i trzecim pakietem energetycznym, choć "wiele będzie zależeć od parametrów projektu".

"Jasne jest także, że jeśli dodatkowy gazociąg miałby służyć temu, by możliwe było zamknięcie trasy przesyłowej przez Ukrainę, to zdecydowanie nie będzie pozytywnym znakiem dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślił Szefczovicz.

Jak dodał, utrata tego największego szlaku przesyłowego dla UE postawiłaby w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę, która straciłaby przychody z tytułu transferu gazu i możliwość odwróconego przesyłu gazu. "Także kraje w Europie Środkowej, jak Słowacja, Czechy, Węgry, ale także Bułgaria i Zachodnie Bałkany byłyby w bardzo trudnej sytuacji" - wskazał.

Szefczovicz przypomniał, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE uznali niedawno, że "utrzymanie przesyłu gazu przez Ukrainę ma strategiczne znaczenie dla Europy". "Będziemy musieli przedyskutować te sprawy z promotorami projektu. Jako Komisja Europejska zawsze będziemy preferować rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne dla wszystkich w UE, a nie tylko dla niektórych. Mam nadzieję, że to stanowisko zostanie zrozumiane" - podkreślił Szefczovicz.

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich firm E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o przepustowości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz Szefczovicz: znaki zapytania wokół Nord Stream 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!