PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Komisarz UE Janez Potočnik o gazie łupkowym

Autor: wnp.pl (PS)
29-03-2013 05:34

Szereg państw, np. Polska czy Zjednoczone Królestwo, aktywnie dąży do poszukiwania i korzystania z zasobów gazu łupkowego. Jeśli państwo członkowskie podejmie taką decyzję, zadaniem UE jest zapewnienie, by działania te były prowadzone w sposób bezpieczny dla zdrowia publicznego i środowiska - pisze Janez Potočnik, europejski komisarz ds. środowiska w specjalnym posłaniu.

Przytaczamy je, z niewielkimi skrótami. Śródtytuły pochodzą od redakcji.
Dyskusje na temat gazu łupkowego, prowadzone obecnie zarówno w Europie, jak i na całym świecie, mają ogromne znaczenie dla każdego z nas. Są niewątpliwie kontrowersyjne i często wywołują skrajne emocje.

Argumenty za i przeciw

Z jednej strony argumentuje się, że aby pobudzić wzrost i tworzyć nowe miejsca pracy, Europa musi w pełni wykorzystać posiadane zasoby naturalne, zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii, ograniczyć zależność od importu i obniżyć ceny energii.

Z drugiej strony panuje przekonanie, że wykorzystywanie paliw kopalnych musi się kiedyś skończyć oraz że należy zapobiec ryzyku zmiany klimatu i zapewnić pełną ochronę środowiska i zdrowia publicznego.

Wszystkie te argumenty i ambitne cele mają oczywiście rację bytu. Wyzwaniem jest natomiast ich pogodzenie w jak najlepszy sposób.

Pomyślmy o gazie łupkowym w szerszym kontekście.

Europa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu gospodarczego, prowadzącego do destabilizacji, bezrobocia i ubóstwa. Mamy jednak do czynienia z jeszcze jednym kryzysem: zasoby naturalne bezpowrotnie wyczerpują się, a środowisko jest zanieczyszczane. Zagraża to nie tylko naszemu zdrowiu i ekosystemom, ale także prowadzi do zmiany klimatu i stawia pod znakiem zapytania nasz przyszły dobrobyt i konkurencyjność.

W kryzysie gospodarczym nie chodzi jedynie o stopy procentowe, oszczędności budżetowe i ratowanie banków. Najważniejsze jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Obecna infrastruktura, system finansowy, modele biznesowe i styl życia narzucają nam określony model społeczno-ekonomiczny, który w zbyt dużym stopniu opiera się na wyczerpywaniu zasobów naturalnych - wody, powietrza i innych ekosystemów, a także surowców i energii, od których jesteśmy uzależnieni.

W naszym społeczeństwie podejmujemy wiele działań ryzykownych czy nawet niebezpiecznych. Przeprowadzamy wiercenia, szukając ropy i gazu, stosujemy substancje chemiczne, które nie zawsze są bezpieczne, a przemysł, rolnictwo i transport zanieczyszczają powietrze i wodę. Zezwalamy jednak na prowadzenie wielu z tych działań, ponieważ przynoszą naszemu społeczeństwu korzyści. W zamian za to ustanawiamy przepisy mające na celu zapewnienie ich prowadzenia zgodnie z normami bezpieczeństwa. Innymi słowy, zarządzamy ryzykiem. Nie spodziewam się, że w przypadku poszukiwania czy wydobywania gazu łupkowego będzie inaczej.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP