PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Komisarz UE: wydobycie gazu łupkowego w UE inne niż w USA

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-05-2013 11:48
Komisarz UE: wydobycie gazu łupkowego w UE inne niż w USA
fot. http://ec.europa.eu/

W Europie stało się już jasne, że istniejące tutaj warunki wydobycia gazu łupkowego różnią się od tych, które panują w USA. Nie mamy pewności co do wpływu, jaki wytwarzanie gazu łupkowego może wywrzeć na ceny gazu w UE - mówi Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska.

Komisja Europejska prowadziła negocjacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego na terenie krajów UE. Jakie jest pana stanowisko w tej sprawie? Czy kraje UE powinny otrzymać szansę poszukiwania złóż gazu łupkowego?
- Traktaty unijne wyraźnie stwierdzają, że każde spośród państw członkowskich jest odpowiedzialne za odpowiedni dobór źródeł energii w tzw. koszyku energetycznym oraz podejmowanie decyzji o poszukiwaniu lokalnych zasobów. Do każdego z tych państw należy decyzja o wydaniu pozwoleń na prognozowanie, przeprowadzanie badań poszukiwawczych i wytwarzanie energii z niekonwencjonalnych zasobów gazu na terenach podlegających ich jurysdykcji, z zachowaniem zasady przezorności tam, gdzie wydaje się to uzasadnione.

Zatem w gestii poszczególnych państw członkowskich leży zagwarantowanie, poprzez odpowiednią ocenę, licencjonowanie i wydawanie pozwoleń, jak również systemy monitorowania i kontroli, że wszystkie projekty dotyczące węglowodorów (w tym również te wykorzystujące metodę szczelinowania hydraulicznego) spełniać będą wymogi ustawodawstwa UE. Obejmuje to takie aspekty, jak ochrona zdrowia i bezpieczeństwo ludzi oraz środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko; ochrona wód powierzchniowych i gruntowych; gospodarowanie odpadami w przemyśle wydobywczym; rejestracja, ocena i autoryzacja substancji chemicznych oraz poszanowanie środowiska obszarów chronionych.

Zadaniem Komisji jest zagwarantowanie, że zasady gry pozostaną jasne i przewidywalne dla operatorów i organów władzy w całej Europie, jak również utwierdzenie opinii publicznej w przekonaniu, że wdrożono odpowiednie procedury ochrony klimatu i środowiska.

To dlatego Komisja pracuje nad stworzeniem i wprowadzeniem w życie struktury, która pozwoliłaby na pewne i bezpieczne wydobycie gazu łupkowego w Europie, stanowiąc kluczowy warunek umożliwiający korzystanie z potencjalnych udogodnień w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego dzięki rozwojowi tego typu technologii. W ramach tej operacji wszystkie możliwości są drobiazgowo sprawdzane w formie otwartych konsultacji z interesariuszami, w tym państwami członkowskimi, środowiskami branżowymi i społeczeństwem obywatelskim. Dlatego też nie jest tak, że Komisja prowadzi konkretne negocjacje z poszczególnymi państwami członkowskimi. Zamiast tego informujemy i omawiamy propozycje rozwiązań w ramach Technicznej Grupy Roboczej Państw Członkowskich, którą powołano do życia mniej więcej dwa lata temu.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 214 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 090 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP