Komisarz UE: wydobycie gazu łupkowego w UE inne niż w USA

Komisarz UE: wydobycie gazu łupkowego w UE inne niż w USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Europie stało się już jasne, że istniejące tutaj warunki wydobycia gazu łupkowego różnią się od tych, które panują w USA. Nie mamy pewności co do wpływu, jaki wytwarzanie gazu łupkowego może wywrzeć na ceny gazu w UE - mówi Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska.

Komisja Europejska prowadziła negocjacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego na terenie krajów UE. Jakie jest pana stanowisko w tej sprawie? Czy kraje UE powinny otrzymać szansę poszukiwania złóż gazu łupkowego?

- Traktaty unijne wyraźnie stwierdzają, że każde spośród państw członkowskich jest odpowiedzialne za odpowiedni dobór źródeł energii w tzw. koszyku energetycznym oraz podejmowanie decyzji o poszukiwaniu lokalnych zasobów. Do każdego z tych państw należy decyzja o wydaniu pozwoleń na prognozowanie, przeprowadzanie badań poszukiwawczych i wytwarzanie energii z niekonwencjonalnych zasobów gazu na terenach podlegających ich jurysdykcji, z zachowaniem zasady przezorności tam, gdzie wydaje się to uzasadnione.

Zatem w gestii poszczególnych państw członkowskich leży zagwarantowanie, poprzez odpowiednią ocenę, licencjonowanie i wydawanie pozwoleń, jak również systemy monitorowania i kontroli, że wszystkie projekty dotyczące węglowodorów (w tym również te wykorzystujące metodę szczelinowania hydraulicznego) spełniać będą wymogi ustawodawstwa UE. Obejmuje to takie aspekty, jak ochrona zdrowia i bezpieczeństwo ludzi oraz środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko; ochrona wód powierzchniowych i gruntowych; gospodarowanie odpadami w przemyśle wydobywczym; rejestracja, ocena i autoryzacja substancji chemicznych oraz poszanowanie środowiska obszarów chronionych.

Zadaniem Komisji jest zagwarantowanie, że zasady gry pozostaną jasne i przewidywalne dla operatorów i organów władzy w całej Europie, jak również utwierdzenie opinii publicznej w przekonaniu, że wdrożono odpowiednie procedury ochrony klimatu i środowiska.

To dlatego Komisja pracuje nad stworzeniem i wprowadzeniem w życie struktury, która pozwoliłaby na pewne i bezpieczne wydobycie gazu łupkowego w Europie, stanowiąc kluczowy warunek umożliwiający korzystanie z potencjalnych udogodnień w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego dzięki rozwojowi tego typu technologii. W ramach tej operacji wszystkie możliwości są drobiazgowo sprawdzane w formie otwartych konsultacji z interesariuszami, w tym państwami członkowskimi, środowiskami branżowymi i społeczeństwem obywatelskim. Dlatego też nie jest tak, że Komisja prowadzi konkretne negocjacje z poszczególnymi państwami członkowskimi. Zamiast tego informujemy i omawiamy propozycje rozwiązań w ramach Technicznej Grupy Roboczej Państw Członkowskich, którą powołano do życia mniej więcej dwa lata temu.

Komisarz UE ds. środowiska: gospodarka niskoemisyjna szansą Europy

W USA, gdzie gaz łupkowy wydobywa się na szeroką skalę, jego ceny są znacznie niższe niż w Europie. Czy produkcja gazu łupkowego w krajach UE mogłaby przyczynić się do obniżenia cen gazu na rynku europejskim?

- W rzeczy samej, gaz łupkowy zmienił zasady gry na rynku amerykańskim, doprowadzając do znacznej obniżki cen gazu w USA, która trwała aż do zeszłego roku. Efekt domina związany z rozwojem branży gazu łupkowego w Ameryce Północnej odczuliśmy już na terenie UE: zwiększona podaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) jest dostępna w skali globalnej, pośrednio wywierając wpływ na ceny gazu w UE, jak również stymulując tańszy eksport węgla do UE.

Jednakże w tym roku ceny gazu w USA znów zaczęły rosnąć, a jedna z niedawnych analiz przeprowadzonych przez Agencję Informacji ds. Energii (EIA) amerykańskiego Departamentu Energii wskazuje, że tak naprawdę ceny gazu ziemnego wzrosną wraz ze spodziewanym wzrostem kosztów produkcji po 2015 roku, ze względu na postępujące wyczerpywanie się zasobów na obszarach, gdzie koszty wydobycia są niewielkie.

W Europie stało się już jasne, że istniejące tutaj warunki wydobycia gazu łupkowego różnią się od tych, które panują w USA i dotyczą między innymi gęstości, zapotrzebowania w zakresie infrastruktury oraz otoczenia technologicznego i organizacyjno-prawnego.

Bez wątpienia na terenie UE daje się zauważyć znaczne zainteresowanie koncesjami na sprzedaż gazu pochodzącego ze źródeł niekonwencjonalnych, a firmy najwyraźniej dostrzegły potencjalne możliwości biznesowe, jakie drzemią w europejskim gazie łupkowym.

W zeszłym roku opublikowaliśmy studium dotyczące zjawisk mających wpływ na działanie rynku energetycznego. Wykazało ono, że o ile zasoby gazu łupkowego w Europie mogą być znaczne, o tyle jego ilość możliwą do wydobycia trudno oszacować, ponieważ szczegółowe dane są szczątkowe, a co za tym idzie, określenie potencjalnego wpływu wydobycia gazu łupkowego na rynek jest utrudnione.

W najlepszym wypadku przyszła wielkość produkcji gazu łupkowego w Europie mogłaby pomóc UE w utrzymaniu bieżącej zależności w zakresie importu gazu na poziomie około 60 proc., rekompensując spadek produkcji gazu pozyskiwanego konwencjonalnymi metodami.

Potencjalny wpływ, jaki znaczący udział produkcji gazu łupkowego wywarłby na ceny gazu ziemnego zależy od sposobu, w jaki w przyszłości ustalane będą ceny gazu ziemnego, biorąc pod uwagę dominujące w Europie indeksowanie cen gazu w oparciu o cenę ropy naftowej. Ponadto przewiduje się, że wytwarzanie gazu uzyskiwanego z zasobów niekonwencjonalnych w Europie będzie bardziej kosztowne niż w USA.

Podsumowując, nie mamy pewności co do wpływu, jaki wytwarzanie gazu łupkowego może wywrzeć na ceny gazu w UE.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, będzie jednym z gości , jaki w dniach 13-15 maja odbędzie się w Katowicach. 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz UE: wydobycie gazu łupkowego w UE inne niż w USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!