Komisja Europejska przyjrzy się Qatar Petroleum

Komisja Europejska przyjrzy się Qatar Petroleum
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.

  • Takie praktyki, gdyby zostały dowiedzione, byłyby sprzeczne z antymonopolowymi przepisami UE.
  • Qatar Petroleum to największy eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie i do Europy.
  • Spółka jest też zaangażowana w dostarczanie surowca do gazoportu w Świnoujściu.

- Energia powinna móc płynąć swobodnie przez Europę niezależnie od tego, skąd pochodzi. Wszczęliśmy dochodzenie, żeby sprawdzić, czy w kontraktach na dostawę gazu z Qatar Petroleum są problematyczne klauzule dotyczące restrykcji terytorialnych. Takie klauzule mogłyby szkodzić konkurencji i uniemożliwiać konsumentom korzystanie ze zintegrowanego europejskiego rynku energii - podkreśliła w komunikacie KE unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

KE będzie analizowała długoterminowe umowy zawierane przez Qatar Petroleum (zwykle na 20-25 lat) na dostawy LNG do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia i Islandia) pod kątem obecności bezpośrednich lub pośrednich restrykcji terytorialnych.

Jak wyjaśnia KE, wydaje się, że część takich zapisów zabrania importerom odsprzedaży gazu w ramach Wspólnoty. Dla przykładu niektóre zapisy kontraktów zakazują "przekierowania ładunków" do innego miejsca przeznaczenia lub ograniczają miejsca, do których przekierowanie mogłoby się odbyć.

- W rezultacie klauzule mogą nadmiernie ograniczać swobodny przepływ gazu LNG sprzedawanego przez Qatar Petroleum, segmentując wewnętrzny rynek gazu w UE - podkreśliła KE.

Jeśli praktyki te zostaną udowodnione, będzie to oznaczało złamanie unijnego prawa, zwłaszcza dotyczącego antykonkurencyjnych porozumień pomiędzy firmami (art. 101 Traktatu o UE) i/lub nadużywanie dominującej pozycji na rynku (art. 102 Traktatu).

KE zastrzegła, że wszczęcie dochodzenia nie przesądza o jego wyniku. Qatar Petroleum odpowiada za około 40 proc. całkowitego importu gazu LNG do Europy, a w niektórych krajach członkowskich za znacznie więcej.

Komisja Europejska wykryła wcześniej, że zakazane klauzule terytorialne, oznaczające zakaz reeksportu gazu w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, stosował rosyjski Gazprom. Koncern ten nie został ukarany, ale podjął wiążące prawnie zobowiązania do zmiany swoich praktyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska przyjrzy się Qatar Petroleum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!