Komisja za dopisaniem gazociągów do specustawy o terminalu LNG

Komisja za dopisaniem gazociągów do specustawy o terminalu LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowę dwóch gazociągów w woj. dolnośląskim chce dopisać rząd do specjalnej ustawy, która pozwoliła na rozpoczęcie budowy terminala LNG w Świnoujściu. W czwartek sejmowa komisja skarbu przyjęła ten projekt nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Chodzi o gazociąg od granicy z Niemcami w Lasowie do magazynu gazu w Wierzchowicach k. Milicza i gazociąg Jeleniów - Dziwiszów k. Jeleniej Góry. Inwestorem byłaby państwowa spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Posłowie PO nie zgodzili się na dopisanie do listy proponowanych przez klub PiS trzech innych gazociągów - Hermanowice - Tworzeń (przez województwa: podkarpackie małopolskie i śląskie), Skoczów - Oświęcim (Śląskie, Małopolskie) i Zdzieszowice - Wrocław (Opolskie, Dolnośląskie).

Jeśli gazociągi znalazłyby się w nowelizacji specustawy, można byłoby stosować ułatwienia, które w tych przepisach rząd przewidział dla budowy terminalu i inwestycji towarzyszących. Chodzi przede wszystkim o łatwiejszy wykup gruntów pod inwestycję i przyspieszenie procedur administracyjnych.

Według wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, zaproponowane przez rząd dwa gazociągi - pomimo że dotyczą Dolnego Śląska, mogą być traktowane jako inwestycje towarzyszące terminalowi LNG w Świnoujściu. Budowa gazociągów pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju - przekonywał posłów Budzanowski. Rozbudowa węzła na granicy w Lasowie pozwoli na eksport gazu, gdy zacznie pracować terminal gazowy.

Posłowie PiS przekonywali, że zgłoszone przez nich gazociągi również można traktować jako infrastrukturę towarzyszącą terminalowi, ponieważ umożliwi ona przesył gazu w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Poprawki takiej treści nie przeszły jednak podczas głosowania w komisji.

Andrzej Czerwiński (PO) miał wątpliwości co do wszystkich proponowanych gazociągów. Zastanawiał się, czy nie zrezygnować z dopisywania ich do specustawy o terminalu gazowym. Według niego w środę podczas posiedzenia podkomisji energetycznej wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska deklarowała, że projekt ustawy o inwestycjach liniowych (gazociągi, linie energetyczne, ciepłownicze) jest na etapie prac rządowych. W ocenie posła należałoby poczekać na takie całościowe rozwiązanie, a nie "doklejać" kolejnych ważnych dla państwa inwestycji do uchwalonej w specjalnym trybie ustawy o budowie terminala LNG.

Budzanowski wyjaśnił, że projekt ustawy o inwestycjach liniowych rzeczywiście jest w opracowaniu, ale na etapie uzgodnień w Rządowym Centrum Legislacji. Nie wiadomo, jak szybko trafi pod obrady rządu i potem do parlamentu. Dlatego wiceminister apelował o niezawieszanie prac nad projektem nowelizacji i przyjęcie go.

Przedstawił też komisji informacje o przebiegu prac nad terminalem w Świnoujściu. Zapewnił, że terminy przewidziane w harmonogramie są dotrzymywane i pierwszy statek będzie mógł zawinąć do terminalu po 30 czerwca 2014 r. Spółka Polskie LNG wybiera obecnie konsorcjum, które zbuduje terminal. Uzyskano już potrzebne do przygotowania budowy zgody i pozwolenia środowiskowe. Spółka chce podpisać umowę na budowę terminalu w maju 2010 r. Budowa ma się rozpocząć w drugiej połowie 2010 r.

Budzanowski zapewnił, że pomimo zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu z Rosji, budowa terminalu będzie kontynuowana i zakończy się w terminie.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania, możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja za dopisaniem gazociągów do specustawy o terminalu LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!