Konkurenci PGNiG rozczarowani liberalizacją rynku gazu

Konkurenci PGNiG rozczarowani liberalizacją rynku gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konkurenci PGNiG zwracają w "Pulsie Biznesu" uwagę, że liberalizacja rynku gazu rozczarowuje, a struktura cen w hurcie i bariery rynkowe z ubiegłego roku mocno utrudniły konkurentom gazowej spółki przygotowanie oferty dla klientów w 2014 r.

Zdaniem cytowanego przez dziennik Krzysztofa Nogi z grupy DUON, PGNiG, oferując swoim klientom energię elektryczną z powodzeniem odbiera klientów energetyce przygotowując oferty na podstawie własnej produkcji i energii z giełdy. Z kolei konkurenci koncernu nie mają szans na odpowiedź i przygotowanie konkurencyjnej oferty dotyczącej gazu, gdyż giełda tego paliwa nie jest płynna.

Dlatego aktywność niektórych graczy na rynku gazu jest symboliczna, na co zwraca uwagę Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Według Krzysztofa Nogi polityka cenowa PGNiG nie jest wyszukana, ale za to bardzo skuteczna. - W horyzoncie krótkoterminowym ceny gazu podążały w 2013 r. za niemiecką giełdą EEX i były takie, by nie opłacało się gazu ani importować, ani eksportować. To blokowało wejście nowych graczy na rynek. Natomiast produkty kluczowe dla rynku, czyli z terminem dostawy za kilka kwartałów lub za rok, były droższe od taryfy PGNiG. Dlatego nowym podmiotom tak trudno było przebić oferty detaliczne PGNiG — powiedział cytowany przez "PB" Krzysztof Noga.

Inni konkurenci PGNiG wyraźnie wskazują na przeszkody w liberalizacji. Ich zdaniem giełda nie spełnia swojej roli, obligo giełdowe nie jest wypełniane przez PGNiG, do tego nie ma trójpaku, a cenom daleko do uwolnienia we wszystkich segmentach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konkurenci PGNiG rozczarowani liberalizacją rynku gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!