Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kontrowersyjny gazociąg okiem Włochów

Autor: WNP.PL
24-06-2015 10:12
Kontrowersyjny gazociąg okiem Włochów

Turecki Potok jest szansą, której nie można przegapić - twierdzi włoski ekspert.

Fot. Fotolia
Matteo Verda - ekspert rynku z Włoskiego Instytutu Międzynarodowych Nauk Politycznych (ISPI).

Turecki Potok to omijająca Ukrainę nowa droga dostaw rosyjskiego gazu na południe Unii Europejskiej. Jednym z kluczowych odbiorców z tego źródła mają być Włochy. Jak sprawa budowy gazociągu, jego znaczenie jest widziana we Włoszech pisze dla wnp.pl Matteo Verda - ekspert rynku z Włoskiego Instytutu Międzynarodowych Nauk Politycznych (ISPI).

Turecki Potok: szansa nie do przegapienia
Gazociągi to bardzo specyficzny rodzaj infrastruktury. Znajdują się pod ziemią, często niezauważane przez dziesiątki lat, a transportują energię bez której współczesne życie byłoby niemożliwe. Czasami jednak pojawiają się one w centrum uwagi, zajmują nagłówki gazet i stają się wysokiej rangi kwestią polityczną.

Dzieje się tak, kiedy nowy, duży projekt jest planowany i realizowany. Może się jednak też tak zdarzyć, kiedy kwestie geopolityczne zagrażają niezawodności istniejącej infrastruktury. Właściwie, obie te kwestie miały miejsce w regionie Morza Czarnego, bezpośrednio wpływając na Turcję i jej długoterminowe interesy.

Rozwój gospodarki Turcji jest zależny od importu energii. Gaz ziemny jest podstawowym paliwem w miksie energetycznym Turcji i jest wykorzystywany w głównej mierze do produkcji elektryczności, funkcjonowania fabryk i ogrzewania gospodarstw domowych. Nie jest więc niczym dziwnym, że bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego jest priorytetem polityki energetycznej, a obecna gra pomiędzy Rosją i Zachodem stworzyła historyczną szansę dla Ankary.

Od 1990 roku, Gazprom był zaangażowany w postępującą dywersyfikację szlaków eksportowych do swoich zachodnich konsumentów i przyczynił się do budowy kilku nowych gazociągów, takich jak Blue Stream (Błękitny Potok). Pomimo tych wysiłków, około połowa rosyjskiego gazu skierowanego na zachód jest nadal tranzytowana przez Ukrainę, której brak stabilności w kwestii politycznej i ekonomicznej jest najbardziej prawdopodobnym czynnikiem zagrażającym przyszłym przepływom. W wyniku tej sytuacji, Gazprom potrzebuje kolejnego dużego gazociągu, który zabezpieczy przepływ do zachodnich konsumentów.

W grudniu, po miesiącach narastającego napięcia z Unią Europejską, Prezydent Putin ogłosił nieoczekiwanie rezygnację z projektu South Stream (Południowy Potok); ogromnego gazociągu, który miał sprawić, że Gazprom i jego europejscy klienci nie będą już zagrożeni ryzykiem wynikającym z obecnej sytuacji na Ukrainie. W tym samym czasie, Putin ogłosił kolejną inwestycję - gazociąg Turkish Stream (Turecki Potok), który ma przecinać Morze Czarne w kierunku regionu Marmara, zamiast do Bułgarii.

Ta decyzja Rosji otwiera okno możliwości dla Turcji, drugiego pod względem wielkości, po Niemczech, rynku Gazpromu. W przeciwieństwie do Niemczech, Francji czy Polski, państwo to jest nadal zależne od tranzytu gazu przez Ukrainę w jednej czwartej swojego zapotrzebowania. Nowy bezpośredni gazociąg zapewni tureckim konsumentom mniejsze ryzyko geopolityczne, jak i rezygnację z opłat tranzytowych wynikających z zaangażowania Ukrainy. A to wszystko za darmo: Gazprom planuje zbudować gazociąg na własny koszt, a Putin obiecał pod koniec 2014 rabat na gaz dla Turcji.
Matteo Verda - ekspert rynku z Włoskiego Instytutu Międzynarodowych Nauk Politycznych (ISPI).  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP