Kopalnia LMG zbliża się do maksymalnej mocy produkcyjnej

Kopalnia LMG zbliża się do maksymalnej mocy produkcyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należąca do PGNiG SA kopania gazu i ropy Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) zbliża się do maksymalnej mocy produkcyjnej. Dzienne wydobycie przekroczyło 1 tys. ton ropy naftowej.

Zgodnie z harmonogramem, odbiór końcowy kopalni LMG ma zostać przeprowadzony w kwietniu br. Planowane średnie roczne wydobycie gazu ziemnego ze złóż LMG w najbliższych latach to ponad 100 mln m sześc., a ropy naftowej ponad 300 tys. ton.

Rozruch technologiczny rozpoczął się w połowie października 2012 r. W lutym br. produkcja z kopalni LMG osiągnęła poziom jednego tys. ton dziennie.

Pierwsze miesiące pracy nie wykazały negatywnego wpływu kopalni na środowisko.

"W trosce o środowisko naturalne zostały wdrożone najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i systemy nadzorujące" - powiedział PAP wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. finansowych Sławomir Hinc.

Dodał, że należą do nich m.in.: wysokosprawna instalacja odsiarczania gazu, automatyczny system detekcji wycieku na rurociągach przesyłowych, system monitoringu powietrza, zastosowanie na strefach flar z zamkniętą komorą spalania.

"W naszej ocenie obiekt ten ma znikomy wpływ na środowisko" - powiedział Hinc.

Budowa kopalni LMG to jedna z największych inwestycji PGNiG w ostatnich latach, koszt wyniósł 1,7 mld zł brutto.

Tamtejsze złoża należą do największych w Polsce; udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc.

Eksploatacja złóż na pograniczu woj. lubuskiego i wielkopolskiego pozwala PGNiG na znaczące zwiększenie wydobycia gazu ziemnego oraz ma podwoić wydobycie ropy do ok. 800-900 tys. ton rocznie.

W ramach inwestycji zagospodarowano 14 odwiertów na złożach ropy i gazu. Wybudowane zostały instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego.

Kopalnia i odwierty znajdują się na terenie dwóch gmin - Drezdenko (Lubuskie) i Międzychód (Wielkopolska). W pierwszej z nich zlokalizowana jest kopalnia. Większa część złoża (ok. 70 proc.) znajduje się w gminie Międzychód.

Dla obu samorządów lokalizacja instalacji PGNiG na ich terenie oznacza znaczące wpływy do budżetów z tytułu podatków od nieruchomości oraz opłaty eksploatacyjnej. Na razie jednak nie zostały one dokładnie określone.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia LMG zbliża się do maksymalnej mocy produkcyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!