Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KOV: dobre półrocze pomogło zmniejszyć stratę

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
12-08-2011 21:42

W I półroczu 2011 r. spółka Kulczyk Oil Ventures aż ośmiokrotnie zwiększyła przychody ze sprzedaży do 8,0 mln USD (z 1,0 mln USD za pierwsze sześć miesięcy 2010 r.), dzięki czemu udało jej się o ponad połowę zmniejszyć stratę netto (do 5,2 mln USD z 11,8 mln USD).

Ponadto KOV ma zapewnione środki na obsługę swoich zobowiązań finansowych przez kolejne 12 miesięcy. Zarząd zapowiada dalszą koncentrację na działaniach operacyjnych i dynamiczny wzrost produkcji.
Poprawiające się wyniki spółki to przede wszystkim efekt intensywnych działań inwestycyjnych prowadzonych na Ukrainie, wykorzystania know-how i wiedzy o nowych technologiach wydobywczych oraz restrykcyjnej polityki kosztowej. Mimo wzrostu skali operacji - rosnącej liczby nowych odwiertów, badań sejsmicznych i pozostałych prac związanych z ukraińskimi aktywami - koszty ogólnego zarządu pozostały na praktycznie niezmienionym poziomie (odpowiednio za pierwsze półrocze 2010 r. i 2011 r.: 4,1 mln USD i 4,0 mln USD). Wyższe przychody wynikają także z warunków zewnętrznych, takich jak wzrost cen gazu na ukraińskim rynku.

- Znaczący wzrost przychodów, istotna poprawa cash-flow, systematycznie redukowana strata, która jest nieodzownym elementem wyników spółek poszukiwawczo-wydobywczych na wczesnym etapie rozwoju to kamienie milowe procesu tworzenia wartości KOV dla naszych akcjonariuszy. Ukraina, gdzie prowadzimy regularną produkcję, jest istotną składową zrównoważonego portfela aktywów, który konsekwentnie budujemy - mówi Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Potwierdzeniem potencjału rozwoju KOV, przejawiającym się w coraz lepszych wynikach i realizacji strategii, jest kolejny zastrzyk od większościowego akcjonariusza, Kulczyk Investments, który zapewni spółce finansowanie pomostowe w wysokości 23,5 mld USD. Dzięki temu KOV w szybki i relatywnie tani sposób będzie miała zabezpieczone środki na kontynuację prowadzonych prac inwestycyjnych w ciągu następnych 12 miesięcy. W ocenie głównego akcjonariusza, KOV rozwija się zgodnie z przyjętą strategią, stając się coraz silniejszą spółką produkcyjną.

Według własnej oceny spółka konsekwentnie realizuje intensywny plan inwestycyjny. Jego głównym celem jest podwojenie produkcji na Ukrainie do końca 2011 r. W ostatnich miesiącach dokonano podłączenia odwiertu M-19, który spowodował niemal 70-proc. wzrost produkcji, do ponad 10 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (MMboe), odkryto zupełnie nową strefę gazonośną w odwiercie O-9, która najprawdopodobniej rozciąga się wzdłuż większej części pola Olgowskoje, a praktycznie raz na miesiąc wykonywany jest nowy odwiert.

Spółka zapowiada kolejne wzrosty wydobycia, a jeszcze w tym roku planuje debiut na londyńskim AIM, bardzo doświadczonym, jeśli chodzi o wycenę spółek z sektora poszukiwawczo-wydobywczego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP