Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KOV ma trzecią koncesję produkcyjną na Ukrainie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
10-04-2012 15:45
KOV ma trzecią koncesję produkcyjną na Ukrainie

Kulczyk Oil Ventures uzyskała zgodę na zamianę kategorii dla kolejnej licencji na Ukrainie. Po niedawnej zmianie licencji Olgowskoje, przyszła kolej na Makiejewskoje, która z pięcioletniej koncesji poszukiwawczej, została przekształcona w 20-letnią koncesję produkcyjną.

Oznacza to, że na kolejnym polu KOV może produkować bez jakichkolwiek ograniczeń. Makiejewskoje jest już trzecią koncesją produkcyjną spółki na Ukrainie, na pięć, które są w posiadaniu Kulczyk Oil. Produkcja na Ukrainie przekracza już 600 tys. m sześc. gazu dziennie.
- Konwersja licencji Makiejewskoje z poszukiwawczej na produkcyjną w bardzo niedługim czasie po zmianie kategorii dla pola Olgowskoje to kolejny znaczący krok w rozwoju naszej ukraińskiej inwestycji. Bardzo dobre wyniki produkcyjne odwiertu M-19 oraz odkryty niedawno potencjał dwóch obiecujących stref w M-21 pozwalają nam na bardzo optymistyczne szacunki co do dalszego, wyraźnego zwiększania wydobycia KOV na Ukrainie – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich, dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Koncesja Makiejewskoje jest jedną z pięciu ukraińskich licencji KOV i jest jednym z dwóch najlepiej poznanych pól KUB-Gasu. Produkcja na tym polu odbywa się z trzech odwiertów, z których najbardziej produktywny jest wykonany w drugiej połowie 2010 r. przez połączony zespół KOV i KUB-Gasu odwiert M-19. Produkcję z tej studni rozpoczęto w lipcu 2011 roku na poziomie 156 tys. metrów sześciennych gazu dziennie, co spowodowało wzrost wydobycia z ukraińskich licencji KOV o 70 proc. Dziś produkcja z Makiejewskoje-19 osiąga poziom 212 tys. metrów sześc. gazu dziennie (147,2 tys. metrów sześc. netto dla KOV).

W czerwcu 2011 r. ukończono zbieranie danych sejsmicznych 3D z obszaru ok. 180 km2 na polach Olgowskoje i Makiejewskoje. Wskazały one na możliwość poszerzenia o około 6 km2 nowej strefy gazu odkrytej przy realizacji odwiertu M-19 oraz lokalizacje dwóch nowych odwiertów: M-21 i M-16. Prace nad odwiertem Makiejewskoje-21 rozpoczęły się 6 lutego 2012 r. i zakończyły po osiągnięciu głębokości 2.210 metrów. Zespołowi KOV i KUB-Gasu udało się odkryć nowe, bogate w gaz strefy, z których jedna jest przedłużeniem produkcyjnej strefy odwiertu M-19 (docelowa strefa może zawierać warstwę gazu o grubości dochodzącej do 16 m), a druga, która do tej pory nie była testowana może zawierać nawet 10 m warstwę gazu. Testy Makiejewskoje-21 zaplanowano w II kwartale 2012 roku.

Pod koniec czerwca spółka planuje rozpocząć prace nad kolejnym odwiertem na tym polu, Makiejewskoje-16.

Łączna produkcja z ukraińskich licencji KOV wynosi dziś 608,8 tys. m sześc. gazu dziennie (424,7 tys. metrów sześc. netto dla KOV). Z pola Makiejewskoje pochodzi 35 proc. wydobycia KOV (212 tys. metrów sześć gazu dziennie), a 62 proc. (328, 4 tys. metrów sześc. gazu dziennie) z koncesji Olgowskoje.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP