Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Krok w kierunku biogazowni w każdej gminie

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
18-08-2009 05:32
Krok w kierunku biogazowni w każdej gminie

Ministerstwo Gospodarki opracowało i 14 lipca skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt programu pn. "Innowacyjna energetyka - rolnictwo energetyczne".

Zakłada on powstanie do 2020 roku około 2000 biogazowni, każda o mocy 1 MW, co jest zgodne z szacunkami pozyskiwania potencjału biomasy pochodzenia rolniczego bez szkody dla potrzeb żywieniowych kraju. Jej wielkość pozwoli na maksymalną produkcję 5 mld szesc. biogazu o parametrach jakościowych gazu ziemnego. Realizacja programu poprzedzona zostanie wcześniejszą zmianą kilku przepisów, które powinny ułatwić zakładanie biogazowni oraz pozyskiwać środki inwestycyjne - poinformował wiceminister Rafał Baniak posła Adama Krupę, w odpowiedzi na jego interpelację.
Poseł wyraził wątpliwości, czy ministerstwo gospodarki zrealizuje w ciągu 11 lat program, skoro funkcjonują obecnie tylko cztery biogazownie. Pytał, czy zamiast programów wsparcia dla tego sektora, MG nie widziałoby możliwości wprowadzenia takich rozwiązań, które zostały już sprawdzone w innych państwach Unii Europejskiej? W Niemczech i Austrii, gdzie wybudowano po kilka tysięcy biogazowni rolniczych o różnych mocach, zrezygnowano z dotacji do samej budowy biogazowni, lecz w zamian inwestor otrzymuje kredyt na warunkach preferencyjnych oraz pewność dotacji do produktu finalnego, jakim jest energia. Podobne rozwiązania stosują Czechy, gdzie dzięki temu funkcjonuje tam już 74 biogazowni. Jednak cena 1 kWh z biogazowni czeskiej wynosi od 4,2 do 4,5 korony czeskiej (ok. 0,7-0,72 gr/1kWh; w Polsce - 0,39 gr).

Wiceminister Baniak przypomniał, że inwestycje w biogazownie mogą korzystać z kilku źródeł finansowania - m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 9.4) oraz 10.3), z NFOŚiGW, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnych Programów Operacyjnych, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ponadto MG zachęca potencjalnych inwestorów z sektora energetycznego do budowy biogazowni, poprzez system zielonych certyfikatów. Uzupełnieniem tych mechanizmów jest obowiązek zakupu całej wytworzonej energii z OZE przez przedsiębiorstwa energetyczne, pełniące rolę sprzedawcy z urzędu. W ten sposób producent biogazu uzyskuje dwa źródła przychodów: ze sprzedaży energii elektrycznej oraz ze sprzedaży praw majątkowych, wynikających ze świadectw pochodzenia.

W odpowiedzi wiceminister podkreślił, że MG przygotowało już zestaw rozwiązań mających usprawnić procesy rozwoju wykorzystania OZE. Zawarte są w projekcie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, które 29 czerwca rząd skierował do Sejmu. Projekt przewiduje warunki prawne przyłączania do sieci dystrybucyjnej gazowej instalacji wytwarzania biogazu. Oczyszczony biogaz rolniczy, o parametrach jakościowych gazu ziemnego, będzie tłoczony do sieci dystrybucyjnych lub lokalnych instalacji wybudowanych z inicjatywy samorządów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP