XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Król niemieckiego gazu przeszedł na emeryturę

Król niemieckiego gazu przeszedł na emeryturę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef koncernu E.ON Ruhrgas Burckhard Bergmann, najbardziej wpływowy menedżer niemieckiej branży gazowej, przeszedł na emeryturę. Był przeciwnikiem polsko-norweskich umów gazowych z 2001 r. i architektem omijającej Polskę przez Bałtyk rury Nord Stream.

Od marca nowym prezesem E.ON Ruhrgas jest Bernhard Reutersberg, który w koncernie jest menedżerem od początku dekady - pisze "Gazeta Wyborcza". Będzie musiał się napocić, by wpływami i reputacją w międzynarodowej branży gazowej dorównać poprzednikowi, który przez ponad 35 lat pracy walnie przyczynił się do stworzenia największego koncernu gazowego w Niemczech i Europie Zachodniej.

Bergmann, z wykształcenia fizyk, początkowo pracował w niemieckim ministerstwie techniki i badań naukowych i w ośrodku badań nuklearnych w Jülich. Do Ruhrgasu przeszedł w 1972 r., by zająć się niezrealizowanym nigdy projektem importu skroplonego gazu z Algierii.

Prawdziwą karierę w koncernie zaczął w 1975 r., negocjując umowę o imporcie gazu z Iranu, przez ZSRR, do Niemiec i Francji. Dostawy miały ruszyć w 1980 r., ale kilka miesięcy wcześniej w Iranie wybuchła rewolucja islamska i nowe władze w Teheranie zerwały kontrakt. Niemcy zamówiły dodatkowy gaz w ZSRR. Umowę tę uzgadniał Bergmann, który od 1980 r. był członkiem zarządu Ruhrgasu odpowiedzialnym za zakupy.

Szefem gazowego koncernu został w połowie 2001 r. i półtora roku później przygotował przejęcie swojej firmy przez koncern E.ON, który do tego czasu skupiał się na elektroenergetyce. Fuzję E.ON i Ruhrgasu blokował niemiecki urząd antymonopolowy i doszło do niej tylko dlatego, że rząd Gerharda Schrödera po raz pierwszy w historii Niemiec skorzystał z przepisu pozwalającego uchylić zastrzeżenia antymonopolowe ze względu na ważny interes gospodarczy państwa.

W 2001 r. Bergmann opowiadał się przeciw umowie na budowę gazociągu z Norwegii do Polski, którą podpisało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pod koniec rządów Jerzego Buzka. Promował gazociąg Bernau - Szczecin, który E.ON chciał ułożyć z Bartimpeksem Aleksandra Gudzowatego. Bergmann nie zostawił też złudzeń, czy niemiecki koncern mógłby poprzeć Polskę w sporach z Gazpromem o budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

- Ruhrgas nie zrobi nic przeciw interesom Gazpromu, bo jest akcjonariuszem rosyjskiej firmy - mówił jesienią 2001 r. Bergmann polskim dziennikarzom w Essen.

Moskwa zgodziła się sprzedać Ruhrgasowi 6,4 proc. akcji Gazpromu w 1998 r. i w tym samym roku Rosjanie zaczęli się wycofywać z wcześniejszych zobowiązań do budowy nowego gazociągu przez Polskę do Niemiec.

Zamiast niego Gazprom postanowił z E.ON i niemieckim koncernem BASF ułożyć gazociąg Nord Stream, który dostarczy rosyjski surowiec do Niemiec, omijając Polskę i inne państwa Europy Środkowej, przez Bałtyk. Burkhard Bergmann będzie nadal zajmował się tą inwestycją. Po opuszczeniu zarządu E.ON Ruhrgas pozostanie w radzie nadzorczej Nord Stream kierowanej przez b. kanclerza Schrödera.

Bergmann, który w 2007 r. dostał w Rosji tytuł "dyrektora roku" i został honorowym konsulem Rosji w Nadrenii-Westfalii, pozostanie także w radzie dyrektorów Gazpromu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Król niemieckiego gazu przeszedł na emeryturę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!