XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Krzysztof Żuk, MSP: URE, a nie Skarb Państwa zdecyduje o obniżeniu cen gazu

Krzysztof Żuk, MSP: URE, a nie Skarb Państwa zdecyduje o obniżeniu cen gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecyduje o obniżce cen gazu, a nie Skarb Państwa, który jest współwłaścicielem giełdowej spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - przypominał posłom wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

Żuk odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania Jana Burego i Edwarda Czesaka (PiS) o nieuzasadnione utrzymywanie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wysokich cen gazu.

Wiceminister mówił, że to nie resort skarbu, czy rząd decyduje o cenach gazu, tylko prezes URE. To do tego urzędu zarząd giełdowej spółki, w której Skarb Państwa jest jednym z udziałowców, kieruje wniosek. Przypomniał, że nie można zakładać, że nastawiona na zysk giełdowa spółka, będzie kupowała gaz drożej i sprzedawała go taniej, a jednocześnie podejmowała inwestycje dla zbudowania bezpieczeństwa energetycznego.

"Te wydatki inwestycyjne - magazynowe, przesyłowe, ale też w wydobycie, które spółka musi ponieść, muszą być uwzględnione w taryfie" - powiedział Żuk. "Problem polega na rozłożeniu tych wydatków w czasie i wynegocjowaniu cen nowych dostaw gazu, by nie było to szczególnie dotkliwe dla odbiorców - podkreślił.

To, na ile koszty związane z inwestycjami i bieżącą działalności PGNiG będą uwzględnione, zależy od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - dodał.

"Zaległości inwestycyjne w zwiększenie krajowego wydobycia powodują, że te koszty muszą być poniesione i znaleźć się w taryfie. Jednocześnie ograniczanie rentowności spółki, oznacza dużo mniejsze możliwości inwestycyjne i osłabienie poczucia bezpieczeństwa energetycznego" - mówił Żuk.

Wiceminister podał, że złożona w połowie marca korekta wniosku o zmiany w taryfie gazowej zakłada, że część rachunku - cena gazu dla odbiorców indywidualnych - zostanie obniżona w przypadku gazu wysokometanowego o 8,5 proc. a dla przedsiębiorstw - 9 proc. Dla gazu zaazotowanego proponowane stawki cen paliwa pozostają bez zmian. Korekta zakłada, że taryfa dla paliw gazowych obowiązywałaby do końca 2010 r. W rachunku końcowym - z uwzględnieniem opłat za przesył i dystrybucję rachunki spadłyby średnio i o 3,1 proc.

70 proc. kosztów PGNiG stanowi zakup gazu do odsprzedaży. "Jeśli ta część działalności firmy jest nierentowna, firma nie ma możliwości powetowania sobie strat na innym polu" - przypomniał.

W jego ocenie dopiero znaczące zwiększenie krajowego i zmniejszenie importu może poprawić rentowność spółki. Jednak do tego potrzebne są duże inwestycje, a efekty będą osiągalne za kilka lat - przypomniał posłom.

PGNiG złożył w połowie marca korektę wniosku taryfowego. Prezes URE jeszcze nie podjął decyzji o losach wniosku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Żuk, MSP: URE, a nie Skarb Państwa zdecyduje o obniżeniu cen gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!