KSRM ciągle pracuje nad jedną z ustaw "łupkowych"

KSRM ciągle pracuje nad jedną z ustaw "łupkowych"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komitet Stały Rady Ministrów ciągle pracuje nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego - poinformowało w piątek PAP ministerstwo środowiska, które przygotowało ten projekt. Nowe prawo ma uregulować kwestie związane z wydobyciem gazu łupkowego.

W czwartek KSRM przyjął już projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW), która ma uregulować kwestie podatkowe wydobycia węglowodorów, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Z kolei projekt ministerstwa środowiska wprowadza m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Zgodnie z projektem państwowy udziałowiec koncesji - Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) będzie miał udział w zyskach proporcjonalny do udziału w kosztach, ustalonego na poziomie maksymalnie 5 proc. NOKE straci też prawo weta wobec pozostałych stron umowy o współpracy. Zamiast tego będzie mógł zgłosić zastrzeżenia, które będzie rozpatrywał resort środowiska.

Natomiast poszukiwanie złóż będzie się odbywało na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.

Zrzeszająca firmy wydobywcze Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego uważa, że proponowane zmiany Prawa Geologicznego i Górniczego w dalszym ciągu budzą poważne wątpliwości.

Jak powiedział PAP dyrektor generalny OPPPW Marcin Zięba, członkowie OPPPW nie wierzą, by proponowane zmiany w praktyce zapewniały posiadaczom dzisiejszych koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych automatyczne prawo do uzyskania koncesji na wydobycie węglowodorów.

"Istnieje zbyt wiele obszarów ryzyka, które wynikając z nieprecyzyjnych zapisów, powodują uznaniowość Ministra Środowiska w zakresie przyznania koncesji na wydobycie na warunkach przetargu nieograniczonego, bez poszanowania praw firm, które prowadziły wcześniej prace poszukiwawcze" - ocenił Zięba.

OPPPW zwraca też uwagę, że okres poszukiwawczo-rozpoznawczy może zostać przedłużony tylko raz i tylko na dwa lata, natomiast zagospodarowanie złóż niekonwencjonalnych jest procesem długotrwałym. "Zaniepokojenie budzi fakt, że projektowane zmiany nie zapewniają wystarczającego czasu na kontynuowanie prac w tej części obszaru koncesyjnego, w której nie będzie prowadzone wydobycie, a to jest warunkiem zagospodarowania złoża w sposób racjonalny i opłacalny" - podkreślił Zięba.

Organizacja zauważa, że o ile nowe prawo ma silnie motywować ekonomicznie operatorów do możliwie najszybszej realizacji prac, jednak grożą im nieproporcjonalnie wysokie kary w przypadku wystąpienia opóźnień z przyczyn będących poza ich kontrolą.

OPPPW zapewnia, że wszyscy jej członkowie pragną kontynuować realizację swoich inwestycji w Polsce, jednak - jak dowodzą decyzje firm ExxonMobil, Talisman i Marathon o zakończeniu działalności - mogą oni zmienić zdanie. "Inwestycje poszukiwawczo-wydobywcze wymagają poniesienia ogromnych nakładów inwestycyjnych zanim jeszcze pojawi się szansa na rentowną eksploatację" - przypomniał Zięba.

Przyjęty już przez KSRM projekt ustawy o SPW zakłada, że podatek będzie pobierany od 2020 r., a średni poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 proc.; w przypadku złóż konwencjonalnych ma to być ok. 42 proc., złóż niekonwencjonalnych - ok. 38 proc. Sam SPW - którego stawka ma wynieść od 0 do 25 proc. - będzie uzależniony od relacji skumulowanych przychodów do skumulowanych wydatków - tzw. R-factor. Obok niego ma funkcjonować podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek CIT z nową stawką amortyzacyjną na odwierty, opłaty eksploatacyjne (których wysokość jest regulowana inną ustawą) oraz podatek od nieruchomości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KSRM ciągle pracuje nad jedną z ustaw "łupkowych"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!