Kwaśniewski: zgoda Szwecji oznacza budowę Nord Stream

Kwaśniewski: zgoda Szwecji oznacza budowę Nord Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, zgoda rządu Szwecji na ułożenie Gazociągu Północnego (Nord Stream) po dnie Bałtyku przesądza o jego budowie.

Na ułożenie rury po dnie morza w ubiegłym tygodniu zgodziła się nie tylko Szwecja, ale także Finlandia. Gazociąg ma przebiegać w ich strefach ekonomicznych. 20 października na jego budowę zgodziła się Dania. Nord Stream będzie potrzebować jeszcze oficjalnej zgody Rosji i Niemiec, zainteresowanych tą budową.

"Dla Polski jest to poważny problem, bo straciliśmy dużo czasu" - powiedział w sobotę dziennikarzom Kwaśniewski. Przypomniał, że gdy namawiał ponad rok temu do rozmów w tej sprawie, "podnosiły się krzyki o wyprzedawanie polskiego interesu".

"A teraz pytanie brzmi, jak zapewnić Polsce awaryjne dostawy gazu, gdyby na Wschodzie były jakieś napięcia" - mówił były prezydent.

Według niego, potrzebne są pilne rozmowy z szefową rządu Niemiec Angelą Merkel. "Musimy mieć gwarancje ze strony pani Merkel i Unii Europejskiej, oraz zapewnione na wszelki wypadek dostawy gazu z Zachodu, nawet jeżeli byłby to gaz rosyjski" - podkreślił Kwaśniewski.

Polska jest przeciwna budowie tego gazociągu. W ocenie naszego kraju, projekt budowy Gazociągu Północnego jest nieopłacalny ekonomicznie. Rura nie będzie jednak przebiegała w polskiej strefie ekonomicznej i nasza zgoda na budowę nie jest potrzebna.

Budowa Nord Stream ma się rozpocząć wiosną 2010 r. Gazociąg Północny ma się składać z dwóch równoległych nitek biegnących po dnie Morza Bałtyckiego z rosyjskiego Wyborga, bezpośrednio do Greifswaldu w Niemczech - 1220 km. Jego przepustowość ma wynosić 27,5 mld m sześc. gazu rocznie. Budowa ma kosztować 7,5 mld euro. Pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 r., a druga - w 2012 r.

Akcjonariuszami budującego Nord Stream konsorcjum są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!