Ławrow: sprawa South Stream nie może być upolityczniana

Ławrow: sprawa South Stream nie może być upolityczniana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek w Sofii, że unijne prawo "nie może być stosowane wstecz" i przeszkadzać osiągniętym wcześniej porozumieniom w sprawie budowy gazociągu South Stream.

Jednocześnie Ławrow zapewnił, że Rosja jest gotowa do konstruktywnego dialogu z UE w sprawie gazociągu South Stream. "Na początku roku zaproponowaliśmy podpisanie konkretnego porozumienia o zasadach funkcjonowania transgranicznej infrastruktury. Odpowiedni dokument został przygotowany i przekazany Brukseli" - zaznaczył. "Sprawa South Stream może być rozwiązana, jeżeli nie będzie upolityczniana" - podkreślił Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Rosenem Plewnelijewem, premierem Płamenem Oreszarskim i szefem bułgarskiej dyplomacji Krystianem Wigeninem.

Według Ławrowa Bułgaria może grać aktywną rolę w dialogu między Rosją a UE. Wyraził nadzieję, że budowa bułgarskiego odcinka South Stream ruszy wkrótce zgodnie z istniejącymi porozumieniami. Ławrow powiedział, że Rosja jest dobrze poinformowana o stanowisku KE w kwestii budowy i funkcjonowania gazociągu w kontekście unijnego trzeciego pakietu energetycznego. "Ze swojej strony jednak uważamy, że fundamentalnymi dokumentami o realizacji projektu są porozumienia między Rosją a poszczególnymi państwami, które uczestniczą w projekcie. Porozumienia te podpisano przed wejściem w życie trzeciego pakietu.

Morski odcinek South Stream zdaniem Ławorwa należy traktować eksterytorialnie z punktu widzenia UE, tak samo jak m.in. morski odcinek Gazociągu Transadriatyckiego.

Dokładnie miesiąc temu bułgarski premier Płamen Oreszarski zarządził wstrzymanie rozpoczęcia budowy bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream do zakończenia konsultacji z KE, która ma zastrzeżenia co do procedury wyboru inwestora. 19 maja w Sofii oficjalnie poinformowano, że przetarg na budowę bułgarskiego odcinka wygrało konsorcjum rosyjskiego Strojtransgazu i pięciu bułgarskich spółek. Na czele konsorcjum stoi Strojtransgaz, należący do biznesmena Giennadija Timczenki, objętego sankcjami USA po aneksji Krymu przez Rosję. Timczenko według pisma "Forbes" jest szóstym najbogatszym Rosjaninem; łączą go przyjacielskie kontakty z prezydentem Władimirem Putinem. Wśród bułgarskich uczestników konsorcjum są spółki związane z kręgami bliskimi obecnym władzom.

W ostatnich dniach KE uruchomiła wobec Bułgarii procedurę o naruszenie unijnego prawa. Ma to związek z wyborem inwestora bułgarskiego odcinka. Komisja uważa, że Bułgaria złamała zasady wewnętrznego rynku UE dotyczące przyznawania zamówień publicznych. Później KE poprosiła Sofię, by Bułgaria, do czasu aż zapewni przestrzeganie prawa i dopóki będą się toczyć rozmowy na ten temat, zawiesiła budowę swego odcinka gazociągu South Stream, który omija Ukrainę.

KE zwróciła się do Bułgarii o przedstawienie swojej pozycji w sprawie, dając na to miesiąc. W ubiegłym tygodniu termin przedłużono o kolejny miesiąc. W mediach sofijskich pojawiły się przypuszczenia, że może dojść do nowego przetargu i zmiany inwestora.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Nord Stream, rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek South Streamu długości 540 km ma mieć trzy stacje kompresorowe i jedno, 59-kilometrowe, odgałęzienie.

24 czerwca austriacki koncern energetyczny OMV podpisał z rosyjskim Gazpromem umowę na budowę odcinka gazociągu South Stream. Kilka dni później Serbia, drugie po Bułgarii tranzytowe państwo, potwierdziła zdecydowanie uczestnictwo w projekcie. O nierezygnowaniu z inwestycji zdecydowały też Węgry i Włochy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!