Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Liczne problemy przy realizacji inwestycji gazowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
31-07-2009 12:12
Liczne problemy przy realizacji inwestycji gazowych

Realizując inwestycje w sieci gazowe istotny, obok środków finansowych, jest czas. Chodzi o uzyskanie prawa do gruntu, przez który ma zostać przeprowadzona inwestycja, a tu najczęściej pojawiają się kłopoty związane z przedłużającymi się postępowaniami administracyjnymi i sądowymi - mówi Adam Wawrzynowicz, radca prawny w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński .

- W procesie inwestycyjnym związanym z modernizacją i rozwojem sieci gazowych wyróżniłbym trzy podstawowe „niedogodności” prawne. Są to: utrudnienia i czasochłonność procesu pozyskania dostępu do gruntów; ułomność regulacji dotyczącej decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego w związku z ochroną gruntów rolnych i leśnych oraz brak przejrzystych przesłanek związanych z wymogiem pozyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych – mówi nasz rozmówca.
Jak dodaje; do kodeksu cywilnego wprowadzono instytucję służebności przesyłu oraz prawo żądania wydania przez starostę decyzji zezwalających na przeprowadzenie na nieruchomości osoby trzeciej sieci służącej do przesyłu gazu ziemnego. Wciąż jednak skorzystanie z tych instytucji jest czasochłonne i, z uwagi na często nieuregulowany stan prawny nieruchomości, utrudnione m.in. wskutek konieczności przeprowadzenia dodatkowych postępowań (nieprzeprowadzone postępowania spadkowe, utrudnienia w ustaleniu właściciela nieruchomości, etc.).

Trudności występują również w przypadku nieruchomości stanowiącej własność kilku podmiotów (konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli). Wydanie stosownej decyzji wydłuża konieczność uwzględnienia stanowisk wielu uczestników postępowania. Prawo przyznaje każdej stronie środki odwoławcze (odwołanie do II instancji, zaskarżenie decyzji drugo-instancyjnej do sadu administracyjnego, wstrzymanie wykonalności). Finalnie takie odwołania i skargi okazują się często nieuzasadnione, a czas ucieka.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP