Litwa wygrała z Gazpromem i może przejąć gazociągi

Litwa wygrała z Gazpromem i może przejąć gazociągi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po dwóch latach sporów z Wilnem Gazprom zgodził się odstąpić władzom Litwy gazociągi, by zgodnie z europejskimi przepisami otworzyć rynek dla konkurencji.

Po dwóch latach sporów z Wilnem Gazprom zgodził się odstąpić władzom Litwy gazociągi, by zgodnie z europejskimi przepisami otworzyć rynek dla konkurencji.

Litewski monopolista gazowy Lietuvos Dujos zostanie podzielony zgodnie z wymogami Unii Europejskiej - uzgodnił w poniedziałek wieczorem rząd Litwy z pozostałymi akcjonariuszami tej firmy, czyli Gazpromem i niemieckim koncernem E.ON. Do końca lipca przyszłego roku z Lietuvos Dujos zostaną oddzielone rurociągi do transportu gazu na terenie całego kraju i przejmie je rząd Litwy. A do jesieni 2014 r. Lietuvos Dujos przekaże odrębnej spółce gazociągi dystrybucyjne zaopatrujące klientów.

To sukces bez precedensu dla Litwy, która o takich zmianach rozmawiała z Gazpromem przez dwa lata. - Negocjacje trwały dość długo, bo Gazprom sprzeciwiał się reorganizacji. Ale wczorajsza decyzja pokazała, że negocjacje dały wynik i teraz możemy kontynuować dialog w sprawach ważnych dla Gazpromu i dla nas - powiedział wczoraj premier Litwy Andrius Kubilius.

Niemiecki E.ON początkowo też krzywił się na plany Litwy, ale pod koniec zeszłego roku poparł je i Gazprom nie miał szans przeforsować swojego stanowiska.

Faktycznie Gazprom podważał wprowadzenie na Litwie unijnych reform tzw. trzeciego pakietu energetycznego, który ma zmniejszyć zależność Unii od monopolistów gazowych. A podważając unijne przepisy, Gazprom stawiał pod znakiem zapytania ich wprowadzenie w całej UE. Moskwa od kilku lat krytykuje trzeci pakiet.

Zgodnie z tymi przepisami firmy handlujące gazem nie mogą jednocześnie bezpośrednio zarządzać gazociągami, bo w ten sposób mogłyby blokować konkurencję. A rząd Litwy postanowił wprowadzić unijne przepisy w radykalnej formie, która wymaga, by właściciel gazociągów przesyłowych nie był związany kapitałowo z firmami handlującymi gazem. Dzięki temu będą z nich mogli korzystać konkurenci Gazpromu, który teraz ma monopol na dostawy gazu na Litwę.

Wilno już szykuje taką konkurencję dla Gazpromu. Pod koniec 2014 r. Litwini chcą otworzyć terminal do odbioru skroplonego gazu w porcie w Kłajpedzie i rozmawiają o imporcie takiego gazu z Norwegii, Kataru, a nawet z USA. Litwini rozmawiają także z polską państwową firmą Gaz-System o budowie połączenia z siecią naszych gazociągów.

Gazprom twierdził, że Wilno chce go "wywłaszczyć", i groził Litwinom arbitrażem. Po podobne argumenty rosyjski koncern sięgnął w tym roku w Polsce, domagając się, by Gaz-System zwrócił spółce Gazpromu zarząd nad tranzytowym gazociągiem jamalskim.

- To dobra wiadomość, że Gazprom zgodził się na wprowadzenie unijnych przepisów na Litwie. Teraz jest tylko pytanie, jak Wilno z tego skorzysta i czy zbuduje gazowy łącznik z Polską. Bez tego państwa bałtyckie będą energetyczną wyspą oddzieloną od reszty UE - powiedział nam Tomasz Chmal, ekspert energetyczny Instytutu Sobieskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa wygrała z Gazpromem i może przejąć gazociągi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!