Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

LNG wyraźnie zyskuje na znaczeniu

Autor: WNP.PL (DM)
21-08-2015 11:50
LNG wyraźnie zyskuje na znaczeniu
Fot. Fotolia

Obecnie obserwowany trend to obniżanie się cen gazu ziemnego na świecie. Trend ten dotyczy zarówno kontraktów na gaz ziemny przesyłany gazociągami, jak i kontraktów na dostawy LNG. Efektem tego jest zmniejszenie zróżnicowania regionalnego cen płaconych za LNG - mówi niezależny ekspert ds. gazu dr Robert Zajdler.

Do końca maja 2015 r. stawka za gaz ziemny z Federacji Rosyjskiej na granicy niemieckiej spadła o prawie 31 proc., stawka w kontrakcie długoterminowym (KDT) Japonia-Indonezja o 28 proc., a gaz ziemny na Henry Hub (USA) jest o 28 proc. tańszy niż w maju 2014 r. - mówi dr Robert Zajdler.
- W ostatnim czasie zmieniała się również globalna struktura cen na rynku LNG. Oprócz spadków cen płaconych na rynkach krótkoterminowych zauważalny jest trend zmniejszania spreadu pomiędzy cenami płaconymi przez odbiorców z Azji i Ameryki Łacińskiej, a cenami płaconymi w Europie. Osobnymi prawami rządzi się rynek Ameryki Północnej, który tradycyjnie płaci najniższe stawki za LNG, ale którego udział w imporcie stale maleje. W porównaniu z cenami w Wielkiej Brytanii, ceny w krajach azjatyckich i Ameryce Łacińskiej były w zeszłym roku o ponad 200 dol. wyższe. Obecnie te różnice oscylują w przedziale 30-40 dol. Tzw. "premia azjatycka" wyrażająca nadwyżkę ceny LNG eksportowanego do tego regionu w porównaniu z cenami w innych regionach przestała istnieć na rynku spot - dodaje.

Jak jednak zaznacza: skala spadków cen LNG w Europie jest dużo niższa w czerwcu 2015 r. niż w poprzednich miesiącach., choć to właśnie w Wielkiej Brytanii odnotowano najwyższą obniżkę LNG w porównaniu z cenami z kwietnia br. LNG importowany do Wielkiej Brytanii był o 7,5 proc. tańszy.

- Przekłada się to na prawie 20 dol., a stawka za LNG wyniosła 226 dol. tys. m3. W Belgii LNG kosztowało 234 dol. tys. m3. Stawka była niższa o zaledwie 1 proc. niższa w kwietniu. Spadek przełożył się na niewiele ponad 3 dol. różnicy. W Hiszpanii cena LNG spadła o prawie 5 proc., co oznacza cenę na poziomie 241 dol. tys. m3. W porównaniu z ubiegłym rokiem gaz ziemny jest o 31 proc. tańszy w Wielkiej Brytanii, o 32 proc. w Belgii i o 8 proc. w Hiszpanii - wymienia dr Zajdler.

- Korzystne zmiany cen płaconych za gaz ziemny widać również w kontraktach długoterminowych. Formuły indeksacyjne w większym stopniu absorbują niższą globalną cenę ropy naftowej. Stawki za gaz ziemny w kontraktach długoterminowych w coraz większym absorbują niższe ceny ropy naftowej. Rynek krótko- i średnioterminowy służy uzupełnieniu zapotrzebowania na gaz ziemny. Jego rola jednak jest coraz większa. Dzisiaj aż 30% LNG nabywane jest w kontraktach krótko i średnioterminowych, z rosnącym ich udziałem - twierdzi.

- Korzystne zmiany cenowe oraz zwiększanie znaczenia kontraktów krótkoterminowych buduje nowy model rynku gazu na świecie. Ma to znaczenie zwłaszcza w krajach, które mają możliwość dywersyfikacji źródeł i kierunków zakupu gazu ziemnego. W takim kierunku coraz mocniej podąża Polska. Krótkoterminowy rynek LNG będzie stanowił alternatywę dla kontraktów długoterminowych - podkreśla ekspert.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP