LNG z USA może trafić do Polski w perspektywie 3-4 lat

LNG z USA może trafić do Polski w perspektywie 3-4 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PGNiG rozważa import gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. Najwcześniej surowiec mógłby być sprowadzany do Polski z tego kierunku za około 3-4 lata - poinformował PAP prezes spółki Mariusz Zawisza. Jego zdaniem cena LNG może okazać się bardzo atrakcyjna.

"Jesteśmy świeżo po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Rozmawialiśmy z bankami inwestycyjnymi i podmiotem zajmującym się sprzedażą LNG. Rynek wydaje się bardzo interesujący w kontekście przyszłego importu LNG do naszego gazoportu" - powiedział PAP Zawisza.

Jego zdaniem amerykański gaz mógłby trafić do Polski najwcześniej za około 3-4 lata. "Terminy są warunkowane z jednej strony budową gazoportów nastawionych na eksport z USA do innych części świata, a z drugiej wydawaniem pozwoleń przez tamtejszych regulatorów na sprzedaż gazu poza kraj" - powiedział prezes.

Według niego cena LNG zza Oceanu może okazać się bardzo atrakcyjna. "Mimo wszystko kontrakty te mogą się okazać korzystniejsze od kontraktu katarskiego i jamalskiego" - powiedział.

Kontrakt jamalski na dostawy gazu od Gazpromu wygasa w 2022 roku. Zgodnie z umową, pięć lat przed jego zakończeniem spółka musi wypowiedzieć się co do jego kontynuacji.

PGNiG nie wyklucza, że biorąc pod uwagę budowę interkonektorów, rozwój wydobycia krajowego, umowę z Katarem, i - być może - w przyszłości zakup gazu z USA, kierunek wschodni może zostać zaniechany lub znacząco ograniczony w umowach handlowych po 2022 r.

Okno negocjacyjne z Gazpromem w bieżącym kontrakcie otwiera się PGNiG w listopadzie. "Na pewno z niego skorzystamy. Wcześniej będziemy badać skłonność partnera do renegocjacji kontraktu, bazując na tym, co dzieje się w relacjach rosyjskiej spółki z innymi krajami. Obserwujemy przecież obniżki cen dla Litwy czy Włoch" - powiedział prezes.

"Jesteśmy trzecim krajem - po Niemczech i Włoszech - jeśli chodzi o wolumen odbieranego gazu. Zobowiązania zawsze regulujemy w terminie. Liczymy, że i dla nas ta cena zostanie obniżona" - dodał.

PGNiG liczy, że korzystniejszy cennik zacznie obowiązywać od przyszłego roku.

"Oczywiście negocjacje trwają kilka miesięcy, a nawet kilkanaście miesięcy, ale można zastosować model retroaktywny i np. porozumieć się, że obniżka objęłaby okres od początku roku" - ocenił Zawisza.

Jednocześnie spółka rozpoczęła negocjacje kontraktu z Katarczykami, od których - zgodnie z pierwotnymi ustaleniami - mamy sprowadzać gaz od stycznia 2015 roku w formule "take or pay". Przez dwadzieścia lat PGNiG ma kupować od firmy Qatargas 1,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Problemem jest jednak opóźnienie w budowie terminala LNG w Świnoujściu. Według ostatnich doniesień ma on być uruchomiony komercyjnie na przełomie maja i czerwca 2015 roku. "To opóźnienie nie ułatwia nam rozmów. Nasze negocjacje obecnie dotyczą zobowiązań dotyczących 2015 roku. Ufam, że uda nam się doprowadzić do korzystnego finału" - powiedział Zawisza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!