XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lokalne społeczności coraz częściej nie godzą się gaz łupkowy

Lokalne społeczności coraz częściej nie godzą się gaz łupkowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Im dalej w las tym gorzej - na początku dyskusji o gazie łupkowym większość samorządów nie mówiła "nie" na temat wydobycia na swoim terenie, dziś proporcje nie są już tak korzystne dla inwestorów. Przybywa gmin, w których w ogóle nie chcą dialogu w temacie.

W Polsce nie udokumentowano jeszcze żadnego złoża gazu łupkowego. Ale część samorządowców już wie, poczytało - i najogólniej rzecz ujmując - są na nie. Wychodzi na to, że eksploatacji łupków chcą tylko te lokalne społeczności, które nie mają nic do stracenia.

Najgłośniej w ostatnich miesiącach zrobiło się o gminie Stężyca, w której zarówno mieszkańcy jak i władze ostro sprzeciwiają się planom wydobycia gazu ziemnego.

Na czele zdecydowanych przeciwników stoi wójt gminy Tomasz Brzoskowski. Pomysł był szeroko komentowany i wywował takie emocje, że wójt postanowił interweniować u samego szefa rządu Donalda Tuska. Brzoskowski powołał się na najważniejszą ustawę w kraju - konstytucję. W czym tkwi problem? Otóż tereny pod wydobycie będzie mógł wskazać wojewoda bez porozumienia z przedstawicielami gminy (nowelizacja ustawy obowiązującej od 2012 roku - prawo geologiczne i górnicze - pozwala wojewodom wydawać tzw. zarządzenia zastępcze umożliwiające zmianę planów zagospodarowania przestrzennego nawet wbrew woli gmin).

- To zamach na demokrację - uważa wójt i dodaje, że ze względu na brak pełnej wiedzy dotyczącej powstawania szkód związanych z wydobyciem gazu na środowisko, zagrożenia dla zasobów wód podziemnych, a przede wszystkim pogorszeniem stanu zdrowia mieszkańców, które może towarzyszyć ewentualnemu wydobyciu gazu - nie jest możliwe zaakceptowania takich działań.

Czytaj więcej: Kontrowersje w sprawie gazu łupkowego

- Po co my ustalamy sobie, które tereny chcemy przeznaczyć na przemysł, a które pod turystykę lub zabudowę, po co dajemy te plany mieszkańcom do konsultacji, skoro jedno zarządzenie będzie mogło je odgórnie zmienić - twierdzi Tomasz Brzoskowski.

Dlaczego gazu z łupków nie chcą w Małopolsce, a chcą na Lubelszczyźnie? Więcej na ten temat w obszernym tekście w serwisie Portalsamorzadowy.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lokalne społeczności coraz częściej nie godzą się gaz łupkowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!