Lotos i CalEnergy zainteresowane gazem łupkowym na Litwie

Lotos i CalEnergy zainteresowane gazem łupkowym na Litwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Joint venture Lotosu i amerykańskiej CalEnergy Resources oraz koncern Chevron z USA, to pierwsze firmy, które potwierdziły plany wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego na Litwie - donosi portal IGES (Interfax Global Energy Services).

"Jesteśmy zainteresowani projektem od pewnego czasu. Liczymy na to, że litewskie ustawodawstwo wprowadzające nowy podatek od węglowodorów, które będzie opublikowane w tym miesiącu nie uczyni nierentownym eksploatacji złóż z dna morskiego" - cytuje IGES oświadczenie Petera Younga dyrektora CalEnergy.

Lotos, będący większościowym udziałowcem polsko-amerykańskiej joint venture ocenia potencjał wydobywczy dwóch bloków eksploatacyjnych B4 i B5 na 4 mld metrów sześciennych gazu. Porozumienie osiągnięte między obu partnerami w tych dniach w Gdańsku przewiduje, że Amerykanie sfinansują prace przygotowawcze - przypomina IGES. Ostateczna decyzja ws. inwestycji spółki w litewski gaz łupkowy zostanie podjęta w 2014 r.

Tymczasem amerykański koncern naftowy i gazowy Chevron w komunikacie przesłanym Interfaxowi potwierdził, że przejął udział w litewskiej spółce naftowej Investicijos. Według doniesień litewskiej lokalnej gazety "Versio Zinios", Chevron ma w planach rozbudowę pola Rietavas.

Z początkiem br. Chevron był zmuszony wstrzymać wiercenia w Bułgarii, gdzie tamtejszy rząd, w reakcji na społeczne protesty przeciwko metodzie szczelinowania hydraulicznego ogłosił na nie moratorium. Z kolei wskutek protestów w Rumunii, Chevron zawiesił plany wierceń w tym kraju do 2013 r. Władze Litwy, podobnie jak Polski, politycznie wspierają plany eksploatacji gazu łupkowego - zauważa IGES.

Premier Andrius Kubilius ocenia złoża gazu łupkowego na Litwie na 480 mld metrów sześciennych, z czego spodziewa się wydobyć 25 proc. W 2011 r. spożycie gazu na Litwie wyniosło 3,4 mld m. sześciennych, w całości dostarczonego przez Gazprom.

Litwa procesuje się z Gazpromem przed szwedzkim trybunałem arbitrażowym, domagając się zwrotu ok. 5 mld litów twierdząc, że przepłacała gaz w ostatnich ośmiu latach. W planach ma też budowę gazoportu w Kłajpedzie do przeładunku i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotos i CalEnergy zainteresowane gazem łupkowym na Litwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!