XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

LPG - nie tylko autogaz

LPG - nie tylko autogaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rynek autogazowy z konsumpcją na poziomie 1.660 tys. ton/rok należy do największych na świecie. To aż 74% całkowitego zużycia gazu płynnego w Polsce. Gdzie trafia pozostała czwarta część gazu LPG?

Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży w Polsce w poszczególnych segmentach rynku, to oczywiście wiodący jest autogaz z konsumpcją na poziomie 1.660 tys. ton (74%), co w efekcie sprawia, że polski rynek autogazowy należy do największych na świecie. Nieco mniejszym udziałem na rynku polskim cieszą się butle gazowe, 345 tys. ton (15%) oraz instalacje zbiornikowe używane zarówno do celów grzewczych jak i przemysłowych, 260 tys. ton (11,5%). Te ostatnie są segmentem bardzo perspektywicznym, którego udział z roku na rok wzrasta. Dla porównania Włochy, które są największymi konsumentami tego paliwa w Europie (3.231 tys. ton/rok) mają udział autogazu na poziomie 38%, co i tak jest znaczącą ilością, bowiem pozostałe kraje Europy Zachodniej są głównie rynkami zużywającymi gaz płynny do celów grzewczych oraz do produkcji przemysłowej.



LPG do celów napędowych, popularnie zwany autogazem, pomimo minimalnej tendencji spadkowej, nadal pozostaje znaczącym paliwem na polskim rynku. W Polsce ok. 2,3 mln pojazdów napędzanych jest autogazem. Jego atrakcyjność bierze się naturalnie z konkurencyjnej ceny i dużej dostępności. Nasz rynek to ponad 5900 stacji i pomimo widocznej konsolidacji sieci i postępującego spadku ilości stacji należy podkreślić, że ich standard stale rośnie. Zmienia się również profil klienta - dzisiaj tankujący autogaz to często ludzie dobrze sytuowani, którzy oprócz atrakcyjnej ceny cenią sobie aspekt ekologiczny. Na pewno pomagać w tym będą rosnące ceny innych paliw i już dzisiaj widać, że zapotrzebowanie na autogaz w Polsce może wzrosnąć po roku 2011. Świadczą o tym choćby bardzo dobre statystyki dotyczące liczby nowych instalacji gazowych montowanych w samochodach w Polsce. Na uwagę zasługuje również fakt, iż coraz bardziej rośnie świadomość rynku na temat pochodzenia gazu LPG i coraz częściej, zarówno dystrybutorzy jak i konsumenci pytają o gaz naturalny a nie rafineryjny, co szczególnie jest zauważalne na rynku motoryzacyjnym. Fakt zainteresowania w tym zakresie wynika z tego, iż w gazach LPG pochodzenia naturalnego obserwowany jest najniższy poziom obecności siarki - z reguły poniżej 30 mg/kg (norma EN 589 dopuszcza zawartość siarki po wprowadzeniu substancji nawaniającej na maks. poziomie do 50 mg/kg). W Polsce dominującą metodą pozyskiwania gazów płynnych jest proces przeróbki ropy naftowej w zakładach rafineryjnych, jednak lokalna produkcja pochodząca przede wszystkim z rafinerii Orlen SA oraz Lotos SA pokrywa zapotrzebowanie zaledwie w kilkunastu procentach, a zdecydowana większość gazu jest importowana. Głównymi kierunkami importu pozostają Rosja i Kazachstan, co zaspokaja około 60% rocznego zapotrzebowania naszego rynku. Obecnie zdecydowana większość gazu pochodzenia naturalnego, który trafia do Polski z Rosji to gaz firmy Novatek. Rosyjski Novatek, który jest drugim co do wielkości producentem gazu po Gazpromie i największą na rosyjskim rynku firmą prywatną posiada dostęp do jednych z najbogatszych na świecie złóż gazu ziemnego, w których znajdują się również ogromne ilości gazu płynnego. Należący do Novatek OAO zakład Purowski zlokalizowany w autonomicznym okręgu Jamalsko-Neneckim, skąd pochodzi 20% światowego wydobycia gazu, produkuje aż 1,3 mln ton LPG rocznie, z czego znacząca część trafia do Polski.

LPG jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych paliw na świecie. Posiada wysokie parametry pod względem wydajności oraz kaloryczności. LPG jest również jednym z najczystszych stosowanych źródeł energii. Produktami spalania całkowitego LPG jest dwutlenek węgla i para wodna.

Należy również podkreślić, że gaz płynny jest bardzo wszechstronny i pojawia się coraz więcej nowych zastosowań tego produktu. Obecnie istnieje ponad 1000 zastosowań gazu płynnego, szczególnie dynamicznie pojawiają się nowe zastosowania LPG w przemyśle , a także innowacyjne połączenia z odnawialnymi źródłami energii, np. gazowe pompy ciepła. Ponadto LPG coraz częściej wykorzystywany jest do ogrzewania gospodarstw domowych, wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Z uwagi na swoje właściwości, wysoką kaloryczność oraz brak zanieczyszczeń, a także dostępność może być paliwem stosowanym na szeroką skalę w przyszłości .
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LPG - nie tylko autogaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!