Lubelskie: powstało ponad sto kilometrów sieci gazowej

Lubelskie: powstało ponad sto kilometrów sieci gazowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad sto kilometrów sieci gazowej powstało we wschodniej części województwa lubelskiego dzięki unijnemu projektowi "Gazyfikacja rejonu Włodawy". Gaz do pierwszych odbiorców we Włodawie może popłynąć już w przyszłym tygodniu.

We Włodawie gotowa jest już sieć dystrybucyjna o długości 24,5 km, rozprowadzająca gaz po mieście. "Sieć przeszła pozytywnie próby szczelności, jest po odbiorze technicznym, a w przyszłym tygodniu gaz może popłynąć do pierwszych odbiorców, jeśli oni będą gotowi. Dziewięciu prywatnych odbiorców ma już gotowe przyłącza, a umowy podpisało 90 osób" - powiedział PAP dyrektor lubelskiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Staniszewski.

Najważniejszą częścią projektu "Gazyfikacja rejonu Włodawy", prowadzonego przez tarnowski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, była budowa 58-kilometrowego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia z miejscowości Kamień w pobliżu Chełma do Włodawy. Powstały też trzy odcinki gazociągu średniego ciśnienia o łącznej długości 18,5 km, zbudowano trzy stacje redukcyjno-pomiarowe i dwie stacje pomiarowe.

Wartość projektu wynosi 54,4 mln zł netto, w tym dotacja z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko - 17,07 mln zł.

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński podkreślił, że doprowadzenie gazu ziemnego do miasta zwiększy jego atrakcyjność dla inwestorów. "Pytanie o gaz często pada w rozmowach z inwestorami. Mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej ich przyciągnąć. To ważne, bo będziemy starali się o utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej" - powiedział PAP Muszyński.

"Część domów nie jest podłączona do miejskiej ciepłowni, mieszkańcy ogrzewają je piecami węglowymi, będą mieli nowe możliwości. Pomyślimy też nad przestawieniem miejskiej ciepłowni z węgla na gaz" - dodał Muszyński.

Dostęp do gazu ziemnego otrzymają też mieszkańcy z gmin Hańsk, Wola Uhruska i Ruda Huta położonych wzdłuż nowego gazociągu. Gotowa jest już dokumentacja sieci dystrybucyjnej w miejscowościach Orchówek, Wola Uhruska i Ruda Huta. Budowa rozpocznie się, gdy będzie dostateczna liczba zainteresowanych odbiorców. "Trwają w tej sprawie rozmowy z samorządami i organizowane są spotkania z mieszkańcami" - powiedział Staniszewski.

Doprowadzenie gazu ziemnego na tereny położone między Chełmem a Włodawą likwiduje jedną z większych "białych plam", jeśli chodzi o sieć gazową w Lubelskiem - podkreślił Staniszewski. Jak podał, na 110 gmin należących do obszaru działania lubelskiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa, obejmującego część regionu, dostęp do gazu ziemnego ma 66.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lubelskie: powstało ponad sto kilometrów sieci gazowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!