Łupki za złoża w Arktyce - sojusz potęg naftowych USA i Rosji

Łupki za złoża w Arktyce - sojusz potęg naftowych USA i Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szykuje się największy sojusz w dziejach branży paliwowej USA i Rosji. Za dostęp do złóż w rosyjskiej Arktyce Amerykanie odstąpią Rosjanom udziały w swoich złożach gazu i ropy z łupków.

To jest największe wydarzenie gospodarcze i polityczne tego roku. W środę rano w Nowym Jorku szefowie ExxonMobil i Rosnieft, największych koncernów paliwowych z USA i Rosji, ogłoszą sfinalizowanie umowy o współpracy. W prezentacji tych planów weźmie udział rosyjski wicepremier Igor Sieczin, zwany "carem rosyjskiej ropy" - napisała agencja Reuters.

ExxonMobil dostanie od Rosnieftu jedną trzecią udziałów w spółce, która zajmie się eksploatacją złóż spod dna Morza Karskiego w rosyjskiej Arktyce. Według szacunków Rosnieft dające się wydobyć zasoby tych złóż wynoszą 36 mld baryłek ropy, mniej więcej tyle, ile potwierdzone zasobów ropy w Nigerii. Łączne zasoby węglowodorów pod dnem Morza Karskiego rosyjski koncern szacuje na 110 mld baryłek, czyli cztery razy więcej niż zasoby Exxona na całym świecie. Dodatkowo rosyjski i amerykański koncern będą kooperować przy wydobyciu ropy spod dna Morza Czarnego.

W zamian za dostęp do arktycznych złóż Exxon wprowadzi Rosneft na swoje złoża w Ameryce Północnej, przede wszystkim gazu i ropy z niekonwencjonalnych złóż. Według Reutersa rosyjski koncern dostanie od Exxona mniejszościowe udziały w spółce wiercącej w masywie skał łupkowych Cardium w kanadyjskiej prowincji Alberta oraz w projekcie eksploatacji niekonwencjonalnych złóż tzw. ropy ściśnionej (tight oil) LaEscalera Ranch w Teksasie, a także w kilku podmorskich złożach w Zatoce Meksykańskiej.

Dzięki tej umowie Rosnieft dostanie od Amerykanów technologie wydobycia ropy i gazu z bardzo trudnych w eksploatacji złóż podmorskich i niekonwencjonalnych.

W przyszłości amerykański i rosyjski koncern mogą rozszerzyć współpracę na międzynarodowe projekty, ale zachodnie źródła nie podają, czy dotyczy to również Polski, a u nas Exxon ma kilka koncesji na poszukiwanie gazu w łupkach.

Sojusz Exxona z Rosnieftem ma wielkie znaczenie polityczne po obu stronach Atlantyku.

To zwieńczenie premierostwa Władimira Putina, który na początku maja zamieni stanowisko szefa rządu na fotel prezydenta Rosji.

W ostatni czwartek Putin ogłosił też plan przyciągnięcia przez 30 lat inwestycji w astronomicznej kwocie 500 mld dol. na eksploatację złóż ropy i gazu w Arktyce, co ma zapewnić rozwój przemysłu naftowego Rosji.

Dzień wcześniej Putin zasygnalizował też zainteresowanie Rosji eksploatacją złóż w łupkach, wcześniej krytykowaną przez rosyjskie koncerny. - W ostatnich latach w USA aktywnie zajmują się rozwojem technologii wydobycia gazu z łupków. To oczywiście może poważnie zmienić strukturę rynku węglowodorów i nie ma wątpliwości, że rosyjskie spółki energetyczne już teraz powinny odpowiedzieć na to wyzwanie - powiedział Putin w Dumie, niższej izbie parlamentu Rosji.

Umowa ma także wielkie znaczenie dla prezydenta USA Baracka Obamy, który pod koniec roku będzie się ubiegać o reelekcję. To największa umowa amerykańskiego i rosyjskiego biznesu za rządów Obamy, który od początku kadencji prowadził politykę resetu w relacjach Waszyngtonu z Moskwą, a trudno o lepszy przykład sukcesu tej polityki niż sojusz Exxona z Rosnieftem.

Amerykański koncern ograniczył swoją działalność w Rosji jesienią 2003 r., kiedy fiaskiem zakończyły się rozmowy Exxona o zakupie 40 proc. akcji największej wtedy prywatnej rosyjskiej kompanii naftowej Jukos. Putin skrytykował ten plan, mówiąc, że taką transakcję należało skonsultować z rządem Rosji. Zaraz potem aresztowany został Michaił Chodorkowski, szef i główny akcjonariusz Jukosu. Oskarżany przez władze Rosji o niebotyczne oszustwa podatkowe Jukos zbankrutował, a większość majątku tej prywatnej firmy przejął państwowy Rosnieft, w parę lat rozrastając się w największy koncern naftowy Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!