PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Łupkowe koncesje Petrolinvestu warte prawie miliard dolarów?

Autor: wnp.pl (MS)
18-12-2011 10:26

Według szacunków Petrolinvestu wartość 13 koncesji łupkowych, jakie spółka posiada w Polsce, może w najbliższym czasie osiągnąć w przedziale od 600 do 900 mln dolarów.

„Dzisiejsza wartość koncesji łupkowych nie jest jeszcze oszacowana – jednak 9637,66 km2 powierzchni wszystkich 13 koncesji przemnożone przez wartość 1km2 jaką Silurian Hallwood, spółka zależna Petrolinvestu, uzyskał w private placement dałoby około 347 mln USD, z czego udział Petrolinvestu wyniósłby ok. 208 mln USD” – czytamy w komunikacie spółki.
Jednak porównując wyceny innych transakcji na rynku, Petrolinvest uważa, iż powyższa kwota jest oszacowana w sposób konserwatywny i dlatego aktywa te mają bardzo duży potencjał wzrostu. „Przyjmując metodologię wycen stosowaną przez międzynarodowych doradców finansowych wartość ta mogłaby wzrosnąć przy ofercie publicznej prawie 2-3 krotnie, od ok. 600 mln USD do 900 mln USD dla 13 koncesji, z czego na Petrolinvest przypadałoby ok. 350 mln USD – 500 mln USD” – czytamy dalej.

Spółka wskazuje, że podobny scenariusz miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, które są dziś największym rynkiem gazu łupkowego. „Rynek amerykański shale gas, który przeszedł wszystkie fazy – od poszukiwań, odkryć, potwierdzeń złóż, po zorganizowane wydobycie – pokazuje, że wartość 1km2 koncesji w części, na której zostało dokonane odkrycie (powierzchnia netto) w dalszych fazach wzrasta wielokrotnie” – pisze spółka.

Raport analityczny „Gaz łupkowy w Polsce” przygotowany przez specjalistów z DI BRE Bank wycenia arytmetycznie wartości koncesji Orlenu i PGNiG opierając się głównie o prognozowane wartości polskich zasobów perspektywicznych wynoszące od 1,4 do 5,3 biliona m3. W zależności od tych wielkości oraz powierzchni koncesji, uwzględniając (przeszacowane w stosunku do rynku amerykańskiego) ceny surowca oraz koszty wydobycia, DI BRE określa wartość 15 koncesji PGNiG w przedziale 1,399 mld USD do 5,469 mld USD a siedmiu koncesji PKN Orlen od 435 mln USD do 1,914 mld USD.

„Szybki rozwój segmentu gazu łupkowego oraz 13 polskich koncesji grupy Petrolinvest, spowodowały, że aktywa te stały się, obok kontraktu OTG, głównymi i strategicznymi, wokół których spółka koncentruje swoje działania i środki” – informuje spółka.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP