Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Łupkowe rozdanie już zakończone?

Autor: wnp.pl (MS)
11-01-2012 09:27

Według stanu na 1 stycznia 2012 roku Ministerstwo Środowiska wydało łącznie 111 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu ze złóż niekonwencjonalnych. W ciągu ostatniego półrocza nastąpiło więc spore spowolnienie procesu przyznawania nowych pozwoleń.

Liczbę 100 koncesji przekroczono w lipcu zeszłego roku. Od tej pory przyznano więc jedynie 11 nowych pozwoleń. Wcześniej zdarzało się, że taka liczba nowych koncesji przybywała miesięcznie. Czy oznacza to, że nie powinniśmy spodziewać się już większych zmian?
Wszystko na to wskazuje, choć w resorcie środowiska na rozpatrzenie oczekuje wciąż przynajmniej kilka wniosków dotyczących złóż niekonwencjonalnych. Są to jednak wnioski dotyczące obszarów uznawanych za stosunkowo mało perspektywiczne w kontekście złóż łupkowych. Wśród ubiegających się o nie spółek nie ma również dużych graczy obecnych w tym sektorze.

Pozwolenia na poszukiwania w najbardziej obiecującym pasie ciągnącym się od granicy polsko-ukraińskiej aż po Pomorze Gdańskie są już rozdysponowane. Wydawane ostatnio koncesje dotyczą już obszarów o znacznie większym ryzyku niepowodzenia. Nie jest to jednak jedyny powód spowolnienia tempa nadawania koncesji. Z początkiem roku zmieniły się bowiem zasady ich udzielania. Obowiązkowa jest procedura przetargowa a w dodatku zniknęła możliwość wnioskowania o koncesje na obszarach „stale dostępnych”. Do tej pory obowiązywała niepisana zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. W tej chwili spółki składając wniosek koncesyjny muszą liczyć się z tym, że pojawią się konkurenci, którzy zaoferują lepsze warunki – zarówno pod względem technologicznym jak i finansowym.

Według aktualnego stanu największym beneficjentem procesu koncesyjnego jest PGNiG, który pozyskał aż 15 koncesji. Osiem trafiło w ręce innego polskiego koncernu PKN Orlen a siedem Lotos Petrobaltic. Spośród firm zagranicznych największą liczbą koncesji może pochwalić się kanadyjski Marathon Oil – 11.

Zdecydowana większość bo aż 95 koncesji obejmuje zarówno złoża niekonwencjonalne jak i konwencjonalne. Pozostałych 16 to pozwolenia wyłącznie na złoża niekonwencjonalne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP