XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

M. Budzanowski o korytarzu gazowym Północ-Południe

M. Budzanowski o korytarzu gazowym Północ-Południe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Myślę, że już w tym roku, czyli podczas polskiej prezydencji, ten projekt będzie złożony do Komisji Europejskiej. Dzisiaj on już jest wstępnie przez Komisję Europejską zaakceptowany i możemy naprawdę liczyć, że w ciągu 2-3 najbliższych lat, czyli od 2014 roku, od momentu uruchomienia terminalu LNG w Świnoujściu, ten projekt będzie wprowadzony w życie i zacznie funkcjonować - ocenił Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa.

Pomysłowi budowy gazowego korytarza przesyłowego Północ-Południe, czyli ze Świnoujścia na południe przez Czechy, Słowację, Węgry, aż do Chorwacji, poświęcony był specjalny panel dyskusyjny Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 trwającego w Katowicach.

- Projekt korytarza Północ-Południe znalazł uznanie wszystkich rządów krajów sygnatariuszy tego pomysłu, tej idei, ale dzisiaj już idei bardzo konkretnej, idei biznesowej. Dzisiaj mówimy już i zastanawiamy się, jak zapewnić finansowanie na realizację tego pomysłu, jak usprawnić to przez wprowadzenie odpowiednich procedur administracyjnych na poziomie wspólnotowym, nie tylko na terenie poszczególnych krajów członkowskich, aby faktycznie w stosunkowo krótkim czasie ten pomysł został zrealizowany. Myślę, że już w tym roku, czyli podczas polskiej prezydencji, ten projekt będzie złożony do Komisji Europejskiej. Dzisiaj on już jest wstępnie przez Komisję Europejską zaakceptowany i możemy naprawdę liczyć, że w ciągu 2-3 lat najbliższych, czyli od 2014 roku, od momentu uruchomienia terminalu LNG w Świnoujściu, ten projekt będzie wprowadzony w życie i zacznie funkcjonować - powiedział Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa, podczas panelu "Europejski system przesyłu gazu - idea gazowego korytarza Północ-Południe".

Poparcie dla idei korytarza gazowego Północ-Południe wiceminister Budzanowski tłumaczył synergiami, które mogą osiągnąć dzięki realizacji tego projektu zainteresowane nim państwa. Najpierw wskazał on na ponadlokalne znaczenie terminalu LNG w Świnoujściu, który ma mieć przepustowość rzędu 5 mld m3 z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3.

- W rejonie morza Bałtyckiego istnieje prawie 20 naftoportów, ale do dzisiejszego dnia nie powstał żaden terminal na gaz skroplony. Pierwszym tego typu terminalem będzie terminal w Świnoujściu. W związku z tym jego zasięg będzie znacznie daleko wykraczający poza Polskę. Dotyczył będzie wszystkich krajów ościennych morza Bałtyckiego, ale, co więcej, należy się zastanowić, jak wykorzystać potencjał, pełną przepustowość tego obiektu dla innych krajów, które w ogóle nie mają dostępu do morza, przede wszystkim krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Czechy, Słowacja, Węgry - mówił Mikołaj Budzanowski, wskazując, że obecnie przepustowość terminalu w Świnoujściu jest zakontraktowana w około 30 proc,, a cała reszta może być wykorzystana na rynkach krajów ościennych.

Drugim elementem, na który zwrócił uwagę wiceminister Budzanowski, omawiając ideę nowego korytarza gazowego, była kwestia obecnie istniejącej przesyłowej infrastruktury gazowej zorientowanej w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej na odbiór gazu z Rosji i wiążącej kraje regionu z tym kierunkiem dostaw gazu.

- Stąd powstał pomysł, pomysł bardzo biznesowy, ale również o charakterze geopolitycznym, aby połączyć poszczególne fragmenty bardzo rozczłonkowane sieci przesyłowych gazu w poszczególnych krajach między morzem Bałtyckim a morzem Śródziemnym w jedną zintegrowaną sieć. To nie musi być budowany wielki, potężny gazociąg typu Nord Stream czy nowy gazociąg jamalski, tylko po prostu budowa połączeń międzystemowych stosunkowo nawet krótkimi odcinkami po to, aby te wszystkie systemy co najmniej pięciu krajów były ze sobą połączone i mogły być zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak również w normalnym użytkowaniu gazu efektywnie wykorzystywane - wyjaśniał Mikołaj Budzanowski.

Trzecim elementem, na który wiceminister Budzanowski zwrócił uwagę w dyskusji na temat budowy korytarza gazowego Północ-Południe, jest budowa wspólnego europejskiego rynku energetycznego. Ocenił on, że wydaje się, że już w zasięgu ręki jest rozpoczęcie produkcji z nowych złóż gazu na terenie Europy, a mianowicie gazu łupkowego w Polsce, i że rozpoczęcie pozyskiwania tego gazu to perspektywa 3-4 lat.

- Nadwyżki gazu, które będą w Polsce produkowane, będą mogły być przesyłane po odpowiedniej cenie również do innych krajów ościennych Polski i na tym również będą mogły pod względem chociażby konkurencyjności cenowej korzystać rynki położone na południe od Polski - ocenił wiceminister Mikołaj Budzanowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: M. Budzanowski o korytarzu gazowym Północ-Południe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!