PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Swora: w unii energetycznej najwięcej kontrowersji wokół kwestii gazu

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
02-03-2015 15:43
M. Swora: w unii energetycznej najwięcej kontrowersji wokół kwestii gazu

Pomysł unii energetycznej , który inicjalnie - tak jak go zgłaszał Donald Tusk - miał dotyczyć przede wszystkim bezpieczeństwa dostaw energii, w trakcie dyskusji został wzbogacony m.in. o hasło kontynuacji dekarbonizacji gospodarki. W tym ostatnim zakresie nie ma zresztą wielu nowości - mówi Mariusz Swora.

Fot. PTWP

W przedstawionym dokumencie (koncepcji unii energetycznej - przyp. red.) KE wypunktowała w zasadzie wszystkie bolączki energetyczne UE. (…) Na pewno najwięcej kontrowersji będą wzbudzały kwestie dotyczące gazu, a konkretnie propozycje dotyczące wprowadzenia instrumentów transparentności kontraktów i wzmocnienia roli KE w tym zakresie - uważa dr hab. Mariusz Swora.

Jak ocenia pan koncepcję unii energetycznej przedstawioną kilka dni temu przez Komisję Europejską?
- W przedstawionym dokumencie KE wypunktowała w zasadzie wszystkie bolączki energetyczne UE. Wskazała wszystko co szwankuje nie tylko w zakresie budowy wspólnego rynku energii i bezpieczeństwa, ale również w zakresie zrównoważonego rozwoju, R&D i polityki klimatycznej.

Zabrakło trochę pomysłów a może woli na wzmocnienie instytucjonalne relacji Unii z zagranicą, brak też wizji dotyczącej prowadzenia polityki w zakresie ropy naftowej. Pomysł unii energetycznej , który inicjalnie - tak jak go zgłaszał Donald Tusk - miał dotyczyć przede wszystkim bezpieczeństwa dostaw energii, w trakcie dyskusji został wzbogacony m.in. o hasło kontynuacji dekarbonizacji gospodarki. W tym ostatnim zakresie nie ma zresztą wielu nowości.

Propozycję KE traktuję głównie jako wezwanie do skutecznej realizacji III pakietu energetycznego i zapewnienie efektywności w polityce klimatycznej.

Które z rozwiązań zaproponowanych przez KE zasługują pana zdaniem na szczególną uwagę?

- Spośród nowych inicjatyw, które zaproponowała KE i które mają być przedmiotem prac legislacyjnych na uwagę zasługują przede wszystkim rozwiązania dotyczące zmiany rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Chodzi o przekucie w prawo m.in. zapowiedzi o dążeniu do zapewnienia transparentności kontraktów gazowych i udziału przedstawicieli KE w negocjowaniu tych kontraktów. To są postulaty dalekie od polskich propozycji wspólnych zakupów gazu, czy stworzenia paneuropejskiej giełdy gazu. Mogą okazać się skuteczne, ale mimo to będzie tu trudno o powszechną aprobatę państw członkowskich.

Jedną ze słabości obecnego modelu jest taka sytuacja, w której KE może występować jako strażnik traktatów, wdrażania dyrektyw, może stosować skuteczne elementy z zakresu prawa ochrony konkurencji, ale akurat w zakresie energetyki, skuteczność KE jako strażnika traktatów jest stosunkowo ograniczona. Widać to po stanie implementacji przepisów prawa unijnego, który dowodzi, że partykularne interesy państw nie są skutecznie równoważone przez interwencję KE.

Które z idei przedstawionych przez KE będą pana zdaniem wzbudzały najwięcej kontrowersji podczas podejmowania decyzji przez Radę Europejską o ich akceptacji bądź odrzuceniu?

- Na pewno najwięcej kontrowersji będą wzbudzały kwestie dotyczące gazu, a konkretnie propozycje dotyczące wprowadzenia instrumentów transparentności kontraktów i wzmocnienia roli KE w tym zakresie. Myślę, że generalnie mniej antagonizujące będą propozycje związane z rynkiem energii elektrycznej, które zresztą dominuje w przedstawionych propozycjach, ale ze względu na akcenty o kontynuacji polityki dekarbonizacji gospodarki na przykład dla Polski proponowana polityka jest jednak kontrowersyjna. Nie ma też w niej nic na temat energetyki jądrowej, którą Polska chce wdrażać.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP