MAE: Chiny motorem światowego rynku gazu

MAE: Chiny motorem światowego rynku gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według przewidywań Międzynarodowej Agencji Energii rola gazu w światowej energetyce będzie rosła. Z raportu agencji wynika, iż Chiny podwoją zużycie tego paliwa wciągu pięciu lat i staną się trzecim co do wielkości konsumentem gazu.

Według raportu „Medium-Term Gas Market Report 2012” opublikowanego przez MAE, konsumpcja gazu na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat będzie rosła średnio o 2,7 proc. rocznie. Do 2017 roku USA staną się eksporterem netto gazu w postaci skroplonej a Japonia zwiększy swój import, choć jego skala zależeć będzie od polityki rządu wobec energetyki jądrowej.

MAE przewiduje, że w większości regionów świata zużycie gazu będzie rosło. Wątpliwości dotyczą Europy, gdzie niski poziom wzrostu gospodarczego, wysokie ceny gazu i rozwój energetyki odnawialnej mogą ograniczyć zapotrzebowanie na gaz.

Wzrosnąć ma znaczenie niektórych eksporterów gazu, głównie krajów byłego ZSSRR oraz Stanów Zjednoczonych. Z Ameryki Północnej nadal pochodzić będzie zdecydowana większość gazu ze złóż niekonwencjonalnych, choć MAE przewiduje, że rozwój tego sektora widoczny będzie także w Chinach i w Polsce.

Zdaniem agencji światowy rynek handlu gazem wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o 35 proc., głównie w efekcie eksportu LNG z USA i zwiększenia przesyłów rurociągami z krajów byłego ZSRR. Pomimo tego różnice w cenach gazu w poszczególnych rejonach globu pozostaną widoczne, choć będą one stopniowo maleć.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!