XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Magazyny gazu są pełne, ale jest ich za mało

Magazyny gazu są pełne, ale jest ich za mało
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska powinna zbudować nowe magazyny i połączyć system gazociągów z europejskim. Jak oceniają eksperci, na razie dominują plany rozbudowy pojemności magazynów.

Kolejna groźba wstrzymania dostaw gazu do Polski pokazuje, że oprócz strategii i planów, w kwestii zaopatrzenia w jeden z podstawowych surowców energetycznych nic się nie zmieniło. To wynik braku realnych działań, budowy nowych magazynów, łączników międzysystemowych i dywersyfikacji źródeł i dróg zaopatrzenia - wynika z wypowiedzi ekspertów dla "Gazety Prawnej".

- Jesteśmy dosyć bezbronni w przypadku poważniejszej przerwy w dostawach gazu podobnej do tej ze stycznia 2006 r. - ocenia prof. Andrzej Osiadacz, ekspert z branży gazowej. - Magazynujemy ok. 10 proc. rocznego zapotrzebowania, a powinniśmy ok. 30 proc. - podkreśla.

Radosław Dudziński z AT Kearney uważa, że przerwy w przesyle gazu lub groźby wywołane konfliktami na linii Rosja - kraje tranzytowe (Ukraina, Białoruś) będą się pojawiać. - Najlepszym sposobem przeciwdziałania okresowym zaburzeniom jest rozbudowa własnych magazynów gazu. Niestety realizacja prezentowanych przez PGNiG programów przeciąga się w czasie - podkreśla w dzienniku Radosław Dudziński.

Dodaje, że bezpieczeństwo zaopatrzenia w gaz zwiększyłoby też podłączenie polskiego systemu gazociągów do systemu Unii Europejskiej. Do tego konieczna jest budowa połączeń (tzw. interkonektorów) z Niemcami i Czechami.

Strategia inwestycyjna PGNiG przewiduje, że do 2012 roku pojemność magazynów PGNiG powinna się zwiększyć do 2,8 mld metrów sześciennych (z obecnych 1,63 mld metrów sześciennych). Plany obejmują rozbudowę podziemnych magazynów gazu w Mogilnie, budowę nowych zbiorników w Daszewie, Bonikowie i Kosakowie oraz rozbudowę największego magazynu w Polsce w Wierzchowicach. Prace nad realizacją projektów skutecznie opóźniają procedury przetargowe - wyjaśnia "GP".

Z drugiej strony brak wolnych pojemności magazynowych wykorzystywano jako argument do blokowania wejścia zagranicznych firm gazowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Magazyny gazu są pełne, ale jest ich za mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!