XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Marathon Oil: w 2012 r. 6-7 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego

Marathon Oil: w 2012 r. 6-7 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykańska firma Marathon Oil w 2012 roku zamierza w Polsce przeprowadzić 6-7 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował PAP John Porretto z Marathon Oil Corporation.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w kolejnych latach najbardziej perspektywicznymi obszarami poszukiwań będą dla firmy: Zatoka Meksykańska, północny Irak i Polska. Firma ocenia, że głębokość odwiertów poszukiwawczych w naszym kraju wyniesie ok. 2,5 tys.-4 tys. metrów.

Marathon Oil jest amerykańską firmą zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Działalność poszukiwawczą i wydobywczą prowadzi m.in.: w USA, Kanadzie, Norwegii, Angoli i Iraku. Przedsiębiorstwo powstało pod koniec XIX wieku. W Polsce posiada 11 koncesji na poszukiwania surowca; w tym zakresie współpracuje z kanadyjską firmą Nexen.


W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonały już m.in. PGNiG, Orlen Upstream, Talisman Energy i Lane Energy. Planowane są prace w kolejnych miejscach, głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marathon Oil: w 2012 r. 6-7 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!