Mazowiecka Spółka Gazownictwa nie przyłącza nowych odbiorców

Mazowiecka Spółka Gazownictwa nie przyłącza nowych odbiorców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mazowiecka Spółka Gazownictwa wstrzymała w regionie radomskim przyłączanie nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej gazu. Jest to związane z wyczerpaniem rezerw przepustowości gazociągu. Według władz Radomia spowoduje to zahamowanie rozwoju biznesu w regionie.

Problem dotyczy zarówno indywidualnych mieszkańców, którzy chcą przyłączyć sieć gazową do swoich domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców, którzy uruchamiają działalność gospodarczą. O sprawie poinformował w czwartek dziennikarzy prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Podkreślił, że w ostatnim czasie ten problem sygnalizowało mu wielu mieszkańców i przedsiębiorców. Sprawa dotyczy prawie całego dawnego woj. radomskiego, obejmującego obszar, na którym mieszka ok. 650 tys. osób. W środę władze Radomia spotkały się w tej sprawie z przedstawicielami Mazowieckiej Spółki Gazownictwa (MSG) i Gaz-Systemu.

Rzeczniczka MSG, Emilia Tomalska potwierdziła, że od maja w regionie radomskim wstrzymano przyłączanie do sieci dystrybucyjnej odbiorców zasilanych z gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Sękocin-Lubienia. Jak wyjaśniła, jest to spowodowane wyczerpaniem w tzw. okresie zapotrzebowania szczytowego, czyli zimą, rezerw przepustowości tego gazociągu.

Według Tomalskiej, nowe przyłączenia do sieci dystrybucyjnej wstrzymano, by zapewnić dostarczanie paliwa gazowego w sposób ciągły do dotychczasowych klientów. "Sytuacja, która wystąpiła w regionie radomskim związana jest z rokrocznym wzrostem zapotrzebowania na paliwo gazowe, przy aktualnie istniejącym jednym źródle zasilania gazociągów dystrybucyjnych na tym obszarze" - wyjaśniła rzeczniczka. Aby sytuacja poprawiła się - według niej - niezbędne są inwestycje, które planuje współpracujący z Mazowiecką Spółką Gazownictwa - Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Spółka ta dostarcza gaz do systemu dystrybucyjnego MSG.

Rzeczniczka, powołując się na informacje od Gaz-Systemu, poinformowała, że spółka ta planuje przebudowę gazociągów przesyłowych tzw. "pierścienia warszawskiego". Dzięki temu sytuacja z dostawą gazu do regionu radomskiego może ulec poprawie. Według prezydenta Kosztowniaka, jest to jednak inwestycja, której realizacja może potrwać co najmniej 7 lat.

Dlatego - jak powiedziała rzeczniczka - do tego czasu MSG będzie proponować nowym klientom zawieranie umów przerywanych na dostawę paliwa gazowego. "Chodzi o umowy gwarantujące dostawę gazu z wyjątkiem okresu szczytowych poborów" - stwierdziła. Dodała, że będzie to wymagało zapewnienia sobie przez klientów alternatywnego źródła energii na okres czasowego ograniczenia dostaw.

Mazowiecka Spółka Gazownictwa rozważa także budowę w rejonie Radomia stacji regazyfikacji gazu ziemnego skroplonego (LNG), umożliwiającej przyłączanie nowych odbiorców. Realizacja tej inwestycji - jak zastrzegła rzeczniczka - uzależniona jest jednak od ukończenia budowy Terminala LNG w Świnoujście (planowanego w roku 2014) oraz zapewnienia dostaw gazu płynnego przez przedsiębiorstwo obrotu gazem. Najwcześniej stacja w Radomiu mogłaby ruszyć w 2015 r.

Według władz Radomia wstrzymanie nowych przyłączeń do sieci dystrybucyjnej gazu może spowodować zahamowanie rozwoju biznesu w regionie radomskim. Zdaniem prezydenta miasta wobec braku gwarancji stałej dostawy gazu przedsiębiorcy nie będą chcieli w tym regionie inwestować.

Wiceprezydent Radomia Igor Marszałkiewicz podkreślił, że Radom jest zasilany z tego samego systemu gazociągów, z którego korzysta Warszawa. Według niego w związku z ciągłym rozwojem stolicy, wyczerpują się rezerwy przepustowości gazociągu, na czym traci region radomski.

Podobna sytuacja jak w Radomiu jest też w innych regionach, np. w Białymstoku. Jednak tam ograniczenie przyłączeń nie dotyczy odbiorców indywidualnych.

Mazowiecka Spółka Gazownictwa jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Prowadzi działalność na 27 proc. powierzchni kraju (obszar województwa mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, a także częściowo - lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego). Spółka świadczy usługę transportu paliw gazowych sieciami wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia, prowadzi rozbudowę i eksploatację zarządzanego systemu dystrybucyjnego oraz przyłącza do systemu nowych odbiorców. Poprzez sieć gazociągów i przyłączy o długości ponad 27 tys. km obsługuje około 1,5 mln odbiorców końcowych, na rzecz których przesyła ponad 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Długość gazociągów wraz z przyłączami zwiększa się średnio rocznie o około 470 km, a liczba odbiorców o ponad 24 tys.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!