Media Odra Warta: możliwość dywersyfikacji dostaw gazu

Media Odra Warta: możliwość dywersyfikacji dostaw gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma Media Odra Warta zajmująca się dystrybucją gazu może zwiększyć import surowca z Niemiec do Polski, ale uniemożliwią jej to obowiązujące przepisy.

Zgodnie z posiadanym zezwoleniem, spółka może tylko sprowadzać do 50 mln m sześc. błękitnego paliwa rocznie (Polska zużywa około 14 mld) - pisze "Parkiet". Taki limit też wykorzystuje. MOW importowany gaz w całości dystrybuuje do swoich klientów. Popyt zgłaszany w województwie lubuskim i dolnośląskim, gdzie spółka głównie operuje, wynosi jednak około 200 mln m sześc. Co więcej, firma mogłaby go zaspokoić. - Gdyby poczynić odpowiednie inwestycje, to w perspektywie 2-3 lat moglibyśmy zwiększyć import przez nasz gazociąg do 200-300 mln m sześc. rocznie - mówi Dariusz Brzozowski, prezes MOW.

Z dodatkowych mocy być może mogłoby też skorzystać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które ma trudności z wybudowaniem nowych połączeń z systemem niemieckim. Wprawdzie jak na potrzeby giełdowej spółki moc przesyłowa gazociągu nie jest duża, ale przynajmniej częściowo pozwoliłaby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Aby taki scenariusz wchodził w grę, PGNiG powinno rozmawiać z niemieckim EWE, głównym udziałowcem MOW. Czy takie rozmowy są prowadzone? - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Na razie jednak w tym zakresie nie prowadzimy negocjacji - mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG.

Dziś spółki nie są w stanie oszacować ewentualnych nakładów, które mogły się przyczynić do zwiększenia mocy przesyłowych z Niemiec do Polski poprzez gazociąg należący do MOW. - Trudno powiedzieć, jakie nakłady należałoby ponieść, aby połączenie rozbudować. Wiadomo natomiast, że po stronie polskiej gazociąg należałoby połączyć z krajową siecią przesyłową - informuje Brzozowski. Konieczne stałyby się też inwestycje w urządzenia zwiększające ciśnienie.

MOW w ubiegłym roku dostarczyły finalnym odbiorcom 45,5 mln m sześc. błękitnego paliwa, a spółka, którą niedawno przejęła, czyli EWE energia - 29 mln m sześc. Poza gazem niemieckim, handlowała surowcem uzyskiwanym od PGNiG. - W tym roku chcemy łącznie sprzedać około 75 mln m sześc. - twierdzi Brzozowski. Dodaje, że spółka przynosi straty, gdyż ponosi duże koszty stałe (podatek od gazociągów). Gdyby MOW mogły zwiększyć import, wówczas te koszty rozbiłyby się na większy wolumen sprzedaży i zapewne firma wyszłaby na plus.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Media Odra Warta: możliwość dywersyfikacji dostaw gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!