PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Metamorfoza w polskim gazie będzie, ale dopiero za dekadę

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
18-08-2010 13:20
Metamorfoza w polskim gazie będzie, ale dopiero za dekadę

Ze względu na długotrwałość procesów inwestycyjnych i ustawodawczych w najbliższym roku nie należy przewidywać wprowadzenia żadnych istotnych zmian na rynku gazu ziemnego w Polsce. W dalszej, powiedzmy dziesięcioletniej perspektywie można natomiast spodziewać się metamorfozy polskiego rynku gazu ziemnego - uważa dr Bernard Rudkowski, prezes zarządu G.EN. Gaz Energia.

- W tym czasie oczekiwałbym przede wszystkim rozwiązania kwestii problemowych, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu. Sądzę, iż w ciągu najbliższych dziesięciu lat aktualnie podejmowane działania, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym, mogą spowodować, iż gaz ziemny nie będzie orężem w walce politycznej lecz normalnym produktem rynkowym – wyjaśnia nasz rozmówca.
- Przedsięwzięcia o skali międzynarodowej, które powinny doprowadzić do powyższego stanu rzeczy to między innymi budowa nowych gazociągów tranzytowych i przesyłowych zapewniających stabilne dostawy gazu do Europy oraz tworzenie interkonektorów umożliwiających transport surowca pomiędzy sieciami gazowymi różnych państw.

W zakresie rodzimych projektów strategiczne znaczenie mają następujące inicjatywy: budowa terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, zwiększanie przepustowości istniejących połączeń transgranicznych oraz tworzenie nowych interkonektorów, a także powiększanie pojemności magazynowych.

Terminal LNG pozwoli zdywersyfikować źródła i rodzaj dostaw gazu ziemnego, a jego modułowa konstrukcja umożliwi dostosowanie zdolności odbioru metanu do rzeczywistych potrzeb. Inwestycja ta wymusi również rozbudowę infrastruktury gazowej na lądzie oraz przekonfigurowanie systemu gazowniczego i dostosowanie go do nowych warunków rynkowych – dodaje prezes gazowej spółki.

- Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż pierwsza dostawa LNG spodziewana jest dopiero w 2014 roku w pierwszej kolejności należałoby realizować plany związane z budową i rozbudową połączeń międzysystemowych, które pozwoliłyby zwiększyć import gazu z kierunków innych niż wschodni. W szczególności mam na myśli rozbudowę interkonektora w Lasowie, budowę gazociągów transgranicznych Boernicke-Police i Bernau - Szczecin oraz wykonanie połączenia z Czechami – dodaje Rudkowski.

Jego zdaniem konieczne jest także znaczne zwiększenie pojemności magazynów gazu ziemnego, będących istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego kraju i ważnym ogniwem rynku paliw gazowych.

- Sądzę, iż dopiero po zrealizowaniu powyższych inwestycji zapewnione będzie bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego do Polski, a także przeprowadzone zostaną dalsze reformy branży gazowej sprzyjające procesowi liberalizacji rynku gazu.

Nie można również zapominać o nowych w polskiej branży gazowej dziedzinach związanych z produkowaniem i wtłaczaniem do sieci biogazu oraz potencjalnymi możliwościami eksploatacji złóż gazu łupkowego – wyjaśnia nasz rozmówca.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP