XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG chce stworzyć platformę wymiany informacji o gazie łupkowym

MG chce stworzyć platformę wymiany informacji o gazie łupkowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki chce stworzyć platformę wymiany informacji o barierach w poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego w Polsce - poinformowała w poniedziałek dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie Małgorzata Szymańska.

"Zebraliśmy właśnie kwestionariusze od firm dotyczące trudności, jakie występują w pierwszej fazie prac poszukiwawczych. (...) Chcielibyśmy omówić te trudności - pomiędzy administracją rządową a firmami - i ustanowić platformę dyskusyjną dotyczącą ewentualnych zmian (prawnych - PAP)" - powiedziała podczas Global Shale Gas Summit 2010 w Warszawie Szymańska.

Wyjaśniła, że resort analizuje odpowiedzi na kwestionariusze. "Wydaje się, że najważniejsze problemy to kwestie środowiskowe, zaopatrzenie w wodę oraz ochrona obszarów Natura 2000" - wymieniła. Firmy wskazują też na bariery związane z prawem zamówień publicznych w Polsce.

MG wysłało kwestionariusze do 30 firm. Dyrektor pytana przez PAP, jakie to firmy, wymieniła m.in. Chevron, Exxon Mobile, Lane Energy, PKN Orlen, Geofizykę, Gaz-System i PGNiG. Dodała, że resort spotka się z tymi firmami w tym tygodniu i opublikuje listę głównych barier na stronie internetowej ministerstwa.

Obecna na spotkaniu Marion Kaisinger z OMV Explorations & Productions wskazała na problemy z wydobyciem gazu łupkowego, jakie występują w Austrii. Są to m.in.: restrykcyjne prawo ochrony wód, w tym gruntowych potrzebnych przy wydobyciu, ograniczenia hałasu na terenach wiejskich oraz ochrona obszarów Natura 2000.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych jest trudniejszy w wydobyciu, jednak Amerykanie szacują, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny ocenia, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego.

W ciągu ostatnich ponad dwóch lat ministerstwo środowiska wydało ok. 60 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, głównie amerykańskim firmom, tj. Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy. Ponad 25 proc. koncesji ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało już w Markowoli na Lubelszczyźnie PGNiG oraz kanadyjska firma Lane Energy w Łebieniu na Pomorzu. Wkrótce spodziewane są pierwsze wyniki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG chce stworzyć platformę wymiany informacji o gazie łupkowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!