XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG odpowie KE ws. umowy gazowej z Rosją

 MG odpowie KE ws. umowy gazowej z Rosją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska poprosiła polski rząd o wyjaśnienia ws. umowy gazowej z Rosją - powiedziała rzeczniczka KE ds. energii Merlen Holzner. Odpowiedź została przygotowana - zapewniła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

"Wysłaliśmy list w lutym, w którym prosimy rząd, by przesłał nam więcej informacji o szczegółach porozumienia" - powiedziała Holzner. Zastrzegła, że KE nie zna bowiem treści i nie widziała porozumienia. "Ale z tego co widzieliśmy w prasie, to jest porozumienie dwustronne, które może nie być zgodne z prawem UE" - dodała.

Porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku ma być zgodnie z wstępnymi zapowiedziami resortu gospodarki podpisane w drugiej połowie marca.

"Odpisujemy na pismo Komisji Europejskiej, odpowiedź została już przygotowana i będzie odesłana w terminie" - zapewniła Strzelec-Łobodzińska. Nie uściśliła jednak, kiedy to nastąpi. W wysłanym do Polski liście, KE nie wyznacza terminu odesłania informacji, choć chciałaby, by stało się to zanim porozumienie zostanie podpisana.

"Komisja pytała m.in. czy postawiliśmy kwestię taryfowania (zatwierdzania taryf) ponad prawem polskim - nie postawiliśmy. Pytała również, kto będzie operatorem (gazociągu jamalskiego) - my odpowiedzieliśmy, że zgodnie z polskim prawem jest jeden operator systemu przesyłowego w Polsce (Gaz-System )" - mówiła.

Strzelec-Łobodzińska zapewniła, ż międzyrządowe porozumienia z Rosją nie stoją ponad prawem krajowym. Dodała, że EuRoPol Gaz, operator polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a przez Polskę na Zachód, składa wnioski taryfowe na takich samych zasadach, jak inne przedsiębiorstwa energetyczne.

"Gazeta Wyborcza" napisała w piątek, że umowa gazowa między Polską a Rosją umożliwia windowanie taryf przez EuRoPol Gaz.

"W nowym porozumieniu nie mówi się o obliczaniu taryf EuRoPol Gazu zgodnie z polskim prawem. Zastąpił je zapis, że mają być obliczane tak, by zapewnić docelową wysokość corocznego zysku netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł" - napisała "GW". Według gazety, jeśli taryfy będą za niskie i EuRoPol Gaz nie wypracuje tego zysku, wówczas "różnicę między wysokością faktyczną i docelową zysku netto uwzględnia się przy kalkulacji stawki taryfowej na następny rok".

"Dokładnie takie same elementy muszą się znaleźć we wniosku taryfowym każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego na terenie Polski. A o jaki zwrot na kapitale zawnioskuje przedsiębiorstwo - to uzasadni w tym wniosku" - powiedziała wiceminister.

"Nie jest tak, że jeżeli EuRoPol Gaz przyjmie w swojej polityce, że będzie robił jakąś inwestycję, to nie może zwiększyć tego wniosku taryfowego o środki na przykład na obsługę kredytu na inwestycje. Oczywiście może zgodnie z obowiązującym prawem i to prawo jest powtórzone w tym porozumieniu (z Rosją)" - dodała.

W protokole zmian do protokołu dodatkowego z 2003 roku do międzyrządowego porozumienia z 1993 roku - poza zapisem o 21 mln zysku EuRoPol Gazu - jest też zapis, że "strony potwierdzają, że wysokość stawki taryfowej zatwierdzanej przez Prezesa URE (...) stanowi poziom, powyżej którego EuRoPol Gaz nie ma prawa ustalać wartości swoich usług w zakresie przesyłu gazu dla odbiorców tych usług".

Jak podała Strzelec-Łobodzińska wniosek taryfowy, który nowy zarząd EuRoPol Gaz złożył do URE w styczniu, i który ma być wkrótce zatwierdzony "wejdzie w życie zgodnie z rozporządzeniem taryfowym". Jak poinformował w piątek URE, decyzja taryfowa dla EuRoPol Gazu nie została jeszcze wydana. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, postępowanie zostało już zakończone, jednak upłynąć musi 7-dniowy okres, w którym przedsiębiorstwo może zgłaszać pytania.

Umową gazową jest zainteresowana Kancelaria Prezydenta, która w piątek zorganizowała seminarium energetyczne.

"Umowa (gazowa z Rosją - PAP) jest niewątpliwie elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Chcielibyśmy z przedstawicielami administracji rządowej, ale także podmiotami z ośrodków analitycznych porozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym w kontekście gazu" - powiedział w piątek PAP szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

Dodał, że chciałby, aby rząd i eksperci "wyjaśnili, w jaki sposób podpisanie tej umowy wpłynie na podwyższenie lub obniżenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak to się ma do projektów dywersyfikacyjnych, w szczególności budowy gazoportu w Świnoujściu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG odpowie KE ws. umowy gazowej z Rosją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!