XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG planuje nowy system zapasów paliw

MG planuje nowy system zapasów paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad "nową konstrukcją systemu zapasów obowiązkowych". Obowiązkowe zapasy paliw lub ich część miałaby utrzymywać upoważniona przez Ministra Gospodarki agencja, a spółki paliwowe wnosiłyby "opłatę celową" na tworzenie zapasów - poinformował we wtorek PAP departament ropy i gazu MG.

Jak poinformował resort, prace mają na celu "wypracowanie najlepszego z możliwych rozwiązania kwestii zapasów, gwarantującego najwyższy poziom bezpieczeństwa paliwowego przy jak najniższych kosztach ponoszonych przez obywateli, przedsiębiorstwa i Skarb Państwa".

Zgodnie z ustawą o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego (...), obowiązkowe zapasy - w przypadku ropy naftowej i produktów naftowych wynoszą 90 dni średniego dziennego zużycia, a w przypadku gazu - 30 dni średniego importu.

MG chce odciążyć spółki paliwowe od obowiązku "fizycznego" utrzymywania zapasów. Obecnie małe firmy importujące paliwa, które nie mają własnych magazynów, muszą je wynajmować na potrzeby zapasów obowiązkowych. W myśl planowanych przepisów część lub całość obowiązku tworzenia i utrzymywania zapasów ropy i paliw przejąłby "wyspecjalizowany podmiot".

Sfinansowałby on przejęcie zapasów poprzez emisję obligacji lub długoterminową pożyczkę, która "pozwoliłaby na zasilenie funduszu zapasów obowiązkowych utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego" - podało MG. Przedsiębiorcy zaś wnosiliby tzw. opłatę celową, służącą pokryciu kosztów tworzenia zapasów.

Wcześniej urzędnicy resortu informowali, że taka opłata powinna obniżyć koszty firm paliwowych, które nie będą już musiały wynajmować magazynów. Ponadto, jak poinformował resort we wtorek, opłata ta spowoduje "przesunięcie kosztów ponoszonych przez producentów i handlowców, niejako "ukrytych" obecnie dla konsumenta w bilansach spółek, na rzecz transparentnej, jednolitej dla każdego przedsiębiorcy i czytelnej dla konsumentów opłaty ujętej w cenie paliwa".

Choć Orlen posiada własne magazyny i nie musi ich wynajmować, rzecznik tej spółki chwali pomysł "zdjęcia" kosztów magazynowania z bilansu spółki.

"Obecny system utrzymywania zapasów zaciemnia bilans finansowy spółek. Gdy cena ropy spada, powstają +papierowe+ straty na magazynowanym surowcu, a gdy rośnie są generowane +papierowe+ zyski" - powiedział we wtorek PAP rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz. "Polska jest jedynym krajem w UE, gdzie prywatne firmy utrzymują zapasy strategiczne państwa w całości na swój koszt" - dodał.

Żeby wprowadzić zmiany w życie, MG musi znowelizować ustawę o zapasach oraz stworzyć założenia do nowej ustawy o finansowaniu zapasów ropy naftowej i paliw płynnych. Zmiany muszą odpowiadać unijnej dyrektywie nakładającej na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów naftowych, jej treść uzgodniono w czerwcu.

Resort gospodarki chce też znowelizować rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz ustalania ich ilości. Zmiany - jak informują urzędnicy MG - zmierzają do doprecyzowania części rozwiązań, które w trakcie stosowania okazały się niejasne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG planuje nowy system zapasów paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!